Kopřiva: Je treba výrazne investovať do zdrojov energie

Juraj Kopřiva, hovorca Enel - Slovenské elektrárne a.s.

  • Hrozí Slovensku, vzhľadom na stále častejšie extrémne výkyvy počasia, najmä dlhé suchá, pokles výrobnej kapacity vo vodných elektrárňach?

Ak by suché počasie bolo dlhodobé, môže klesnúť aj objem elektriny vyrobenej v prietokových vodných elektrárňach. Pri prečerpávacích vodných elektrárňach totiž voda z akumulačnej nádrže prakticky neopúšťa sústavu vodnej elektrárne.

  • Je to možné nejako štatisticky podložiť?

Vzhľadom na vlaňajší teplý rok a veľmi teplú zimu v tomto roku vodné elektrárne dodávajú oproti plánu do siete menej elektriny. Napriek tomu dokážeme celý plán i podporné služby pre stabilitu elektrizačnej sústavy dodávať v dohodnutom harmonograme, a to variabilným nasadzovaním iných zdrojov.

  • Ako sa na to dá pripraviť? Budovaním nových vodných elektrárni, rozvojom iných zdrojov, alebo inak?

Vo všeobecnosti treba výrazne investovať do obnovy starých, ale najmä do výstavby nových zdrojov nie len na Slovensku, ale v celej Európe.

  • Je tieto investície možné vyčísliť?

ENEL – Slovenské elektrárne vo februári oznámili, že do r. 2013 odštartujú v SR investície v objeme 110 miliárd korún. Asi 70 miliárd pôjde do jadrovej energetiky, plánujeme aj výstavbu malých vodných elektrární a analyzujeme možnosti dostavby jednej veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne.