Maďarský europoslanec: Naša nová atómka je proti energetickej únii

Benedek Jávor

Benedek Jávor [EP]

BENEDEK JÁVOR privítal rozhodnutie Rakúska súdiť sa pre maďarskú atómku Paks II. Pre EURACTIV.sk hovorí, že nejde o ekonomický, ale politický projekt.

Benedek Jávor je europoslancom za maďarskú stranu Politika môže byť iná. V Európskom parlamente je členom frakcie Zelených a podpredsedom výboru pre životné prostredie. Patrí medzi najhlasnejších odporcov výstavby novej jadrovej elektrárne Paks II. EURACTIV.sk sa s ním rozprával ešte pred tým, ako Rakúsko oznámilo, že pre maďarský projekt podá žalobu na Súdny dvor Európskej únie.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó povedal, že stavbu dvoch nových jadrových reaktorov v elektrárni Paks „už nič nezastaví“. Súhlasíte?

Uvidíme. Samozrejme, že teraz sa projekt nachádza v pokročilejšom štádiu ako pred pár rokmi. Európska komisia uzavrela vyšetrovanie. Právne spory sa však ešte neskončili. Rozhodnutie Komisie o povolení štátnej pomoci pre Paks II bolo vo vestníku zverejnené len na začiatku decembra. Členské štáty alebo dotknuté firmy majú dva mesiace na to, aby ho rozporovali. Môže to skončiť na Súdnom dvore Európskej únie.

Maďarskú atómku, ktorú financujú Rusi, „už nič nezastaví“

Výstavba Paks II sa môže začať v januári 2018, oznámil v Budapešti ruský prezident.

Komisia povolila štátnu pomoc za troch podmienok. Môže byť napadnutý spôsob, akým ich Maďarsko plní?

Nemyslím si, že napadnuté budú podmienky, ale rozhodnutie samotné. Je totiž založené na predpoklade, že štátom dotovaná elektrina, ktorá potečie do regionálneho trhu, nenarúša trh s elektrinou. Ja si to nemyslím.

Bude niektorý štát rozporovať rozhodnutie Komisie?

Áno, napríklad Rakúsko. To už rozporovalo projekt Hinkley Point C vo Veľkej Británii. Rozhodnutie súdneho dvora o tomto projekte očakávame vo februári. Ak si Rakúsko myslí, že vplyv naň môže mať vzdialená atómka na celkom izolovanom britskom trhu s elektrinou, potom je celkom logické, že mu bude prekážať obrovské množstvo dotovanej elektriny, ktorá prúdi zo susednej krajiny. Preboha, veď hovoríme o kapacite 2 400 MW. To je 40 percent celkového objemu maďarského trhu s elektrinou.

Nová elektráreň má predsa nahradiť súčasnú.

Áno, ale počas niekoľkých rokov budú Paks I a Paks II prevádzkované paralelne. Maďarsko bude mať nadbytok elektriny, ktorú bude vyvážať na regionálny trh. Aj keď Paks I skončí v polovici 20. rokov, čokoľvek na maďarskom trhu bude mať vplyv na regionálny trh, keďže národné trhy sú veľmi prepojené. Ak bude 40 percent maďarskej produkcie pochádzať z dotovanej elektriny, nielenže to úplne naruší maďarský, ale aj rakúsky trh. Aj keby Rakúsko nenakupovalo elektrinu z Paks, ako to tvrdí. Keď je na trhu elektrina s nižšou cenou z dôvodu dotácií, môže to znížiť ceny v celom regióne.

Naozaj si myslíte, že Paks II zníži ceny elektriny v regióne?

Paks II možno nebude predávať elektrinu za nižšiu cenu ako iní v regióne, lebo aj napriek dotáciám nebude dosť efektívny. Bude však veľkým dotovaným výrobcom. A to je jednoznačne proti európskemu súťažnému právu, energetickej únii aj proti spoločnému trhu s elektrinou.

Keď sme sa spolu rozprávali v roku 2016, povedali ste, že jedným z dôvodov pre stavbu Paks II je „staromódne“ myslenie maďarských úradníkov. Slovenský analytik Alexander Duleba tvrdí, že v Európe máme viac energetických identít. Západoeurópania veria skôr v obnoviteľné zdroje, rovnaká generácia vo východnej Európe sa zase spolieha na jadrovú energiu a uhlie. Súhlasíte, že máme v Európe aspoň dve energetické identity, ktoré sa ťažko zmierujú?

Vo východnej časti Únie sú nanešťastie stále veľmi silné zastaralé prístupy k energetickému trhu a výrobe. V prípade uhlia je dôvodom, že vlády nechcú ísť proti záujmom uhoľného priemyslu. Ďalším dôvodom je, že experti a úradníci stále veria zastaralým konceptom, čo ovplyvňuje rozhodnutia týchto krajín. V Maďarsku to zohralo svoju úlohu spolu s možnosťou pre korupciu. Tá bola významnou súčasťou rozhodnutia. Štát chcel využiť stavbu nových jadrových blokov, aby dal príležitosť oligarchom a podnikateľom blízkym vláde. Blízky vzťah s Ruskom bol tiež dôvodom pre rozhodnutie za Paks II. To nebolo samostatné, ale súčasťou balíčka, v ktorom boli aj plynové kontrakty či obnova budapeštianskeho metra.

Maďarský europoslanec: Ak jadru stopneme dotácie, zanikne. Na trhu neobstojí

Na Európskom jadrovom fóre (ENEF) v Bratislave vystúpil aj maďarský zelený europoslanec a člen mimovládky Nuclear Transparency Watch BENEDEK JÁVOR. Dostavba elektrárne Páks je založená na klamstvách, hovorí pre EurActiv.sk.

Z podnikateľského hľadiska je rozhodnutie o Paks II katastrofou, hoci maďarská vláda sa snaží vysvetľovať, že ide o ziskový projekt. Lenže tým, že mu poskytuje štátnu pomoc, aby prežil, priznáva opak. Aj vláda musí vedieť, že (investícia do) Paks II sa nikdy nevráti. Myslím, že od začiatku to vedela, a za jej rozhodnutím sú iné, politické dôvody.