Politika EÚ v Strednej Ázii je „zmätočná“

Michael Labusch

Pre projekt Nabucco je kľúčový plyn z Turkménska, hovorí v rozhovore pre EurActiv Michael Labusch z mimovládnej organizácie Eurasian Transition Group. Minimálne dovtedy, pokiaľ sa nezlepší politická situácia v Iráne. EÚ si podľa neho nemôže robiť žiadne veľké plány s turkménskym plynom dovtedy, pokiaľ tamojšia „diktatúra“ nebude pristupovať k svojim zásobám transparentne.

Argument západných politikov, že intenzívnejšie hospodárske vzťahy budú tiež meniť politickú kultúru v krajinách ako Turkménsko, je viac – menej farizejský, hovorí Labusch.

„EÚ by mala požadovať nezávislé a objektívne skúšobné vrty a publikovanie výsledkov skôr, než sa investujú obrovské sumy do aktív.“

Politická tradícia Turkménska je byť „kyvadlom“ medzi Ruskom a EÚ. V tejto hre sa spravidla vychyľuje na stranu Moskvy, pričom Rusko za to prizná Turkménsku následne benefity.

Skutočnými rivalmi o turkménsky plyn sú Rusko a Čína: „Predpokladám, že v ďalšej dekáde sa čínsky vplyv v Strednej Ázii zvýši, zatiaľ čo ruský vplyv sa zníži a koncept EÚ môže byť ignorovaný pre nedostatok jeho úspechov.“

Expert je tiež skeptický, pokiaľ ide o myšlienku, že by časť plynovodu Nabucco prechádza po dne Kaspického mora – Kaspickým chrbátom.

Hodnota ropných zásob v kaspickom povodí sa odhaduje na niekoľko biliónov dolárov. Pokiaľ ide o rozdelenie vôd Kaspického mora medzi Azerbajdžan, Rusko, Kazachstan, Turkménsko a Irán, vyjednávania prebiehajú takmer desaťročie a zatiaľ bez konkrétnejších výsledkov.

V tomto kontexte Labusch povedal, že právny status Kaspického mora vytvára potenciálne bezpečnostné riziko pre región a je hrozbou jeho destabilizácie. Dôvodom sú práve zásoby energetických surovín.

„Kým kaspické krajiny problém nevyriešia, západné investície v regióne budú rizikové,“ uzavrel.


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku si môžete prečítať na tejto linke.