Primátorka Prievidze: Výber alternatív k uhliu musí byť čo najtransparentnejší

Katarína Macháčková [EURACTIV/Štefan Bako]

KATARÍNA MACHÁČKOVÁ očakáva od vlády časový rámec pre transformáciu hornej Nitry. Bol by to férový krok, na ktorý majú ľudia právo, hovorí pre euractiv.sk.

Katarína Macháčková je primátorkou Prievidze a poslankyňou NR SR. Je spoluzakladateľkou vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia. Na otázky portálu euractiv.sk odpovedala cez e-mail.

Ktoré závery považujete za najdôležitejšie z rokovania o transformácii hornej Nitry, ktoré sa konalo 5. februára?

Je to predovšetkým informácia, že vládni politici majú ambíciu už do 30. júna vybrať transformačné projekty, ktoré získavajú politickú prioritu, a pre tieto projekty chcú potom spoločne zháňať financovanie.

Z pohľadu regiónu boli veľmi zaujímavé informácie týkajúce sa nosnej dopravnej infraštruktúry. Štátny tajomník Viktor Stromček z ministerstva dopravy informoval, že sú údajne vyčlenené peniaze na obchvat Prievidze. Od vicepremiéra Petra Pellegriniho sme zasa počuli, že R2 sa bude stavať skôr ako po roku 2035.

Hornonitrianske bane počítajú s ťažbou do roku 2033 (+závery z rokovania)

V júni majú byť známe alternatívy pre rozvoj hornej Nitry. Je tu naozaj silné odhodlanie byť proaktívny, nechceme reagovať ex-post, hovorí komisár Maroš Šefčovič.

Aký by mal byť podľa vás ďalší krok v transformácii hornej Nitry?

Medzi ďalšie kroky, ktoré by podľa mňa boli férové a ľudia majú na ne právo, by malo patriť odhalenie časového rámca plánov vlády súvisiacich s transformáciou regiónu. Vládni politici sa na jednej strane ponáhľajú a chcú do pol roka vybrať transformačné projekty. Spolu s tým ale deklarujú podporu využívania uhlia na ďalších 12 rokov, keďže potvrdili, že všeobecný hospodársky záujem trvá až do roku 2030. Pochybujem o tom, že Európska únia nám poskytne státisíce eur bez toho, aby vláda deklarovala konkrétne zámery toho ako Slovensko prejde na čistú produkciu elektriny. Musí tam byť ešte niečo, čo už dnes s istotou vedia, no ľuďom to nepovedali.

Druhá dôležitá vec je, že na podujatí v Trenčíne svoje projekty pre transformáciu prezentovala len jedna firma. Budem teda aktívna v komunikácii s Marošom Šefčovičom aj predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom, s požiadavkou, aby bol proces výberu projektov, ktorý chcú vládni politici zvládnuť do letnej prestávky, čo najtransparentnejší. Teda, aby mali možnosť zapojiť sa všetci, ktorí dokážu niečo zaujímavé ponúknuť. Napríklad firmy, ktoré tu podnikajú, alebo aj samosprávy.

Ako súvisí akčný plán, ktorý má byť vypracovaný pod vedením Trenčianskeho samosprávneho kraja, s akčným plánom, ktorého tvorbu ste iniciovali vy?

Ide o dve odlišné aktivity. Akčný plán, ktorý pripravuje Úrad vlády, bude zastrešovať Trenčiansky samosprávny kraj. Predseda kraja Baška v Trenčíne deklaroval, že do jeho tvorby zapoja aj Združenie miest a obcí hornej Nitry. Iniciatíva Združenia miest a obcí hornej Nitry chce vytvoriť zdola Akčný plán rozvoja hornej Nitry a definovať najväčšie potreby a ich priority po vzore aktivít vlády v najmenej rozvinutých okresoch, naďalej pokračuje. Záujem zapojenie sa do pracovných skupín má viac ako 60 ľudí.

Ak Slovensko nahradí uhlie geotermálnou energiou, ušetrí 2,7 miliardy eur

Štúdia z dielne Európskej komisie tvrdí, že na slovenskom uhoľnom priemysle je závislých 7 000 pracovných miest. Hornonitrianske bane doteraz hovorili o 11 000.