Walter Boltz: Čakajte novú plynovú krízu

Walter Boltz,

Európa by mala vychádzať z predpokladu, že ju túto zimu čaká podobná plynová kríza, ako keď v januári zastavilo Rusko dodávky na Ukrajinu, tvrdí Boltz.

„Situácia medzi Ruskom a Ukrajinou sa veľmi nezlepšila… a problémy s platbami sa vynárajú každý mesiac.“ Boltz upozorňuje na finančnú situáciu Naftogazu a blížiace sa januárové voľby na Ukrajine, kvôli ktorým je situácia ešte nepredvídateľnejšia.

„Povedal by som, že existuje dobrá šanca, že sa stane niečo podobné“, tvrdí predseda rakúskeho energetického regulátora E-Control.

Zásadné problémy sú stále neriešené: ukrajinský tranzitný plynárenský systém nebol v čase ZSSR vybudovaný na to, aby bol schopný priebežne zásobovať Európu plynom z Ruska. Jeho pôvodnou funkciou bolo skôr pumpovať plyn zo severu do zásobární bližšie pri Európe. Z nich bola potom v zime, v čase vyššieho dopytu, zásobovaná Ukrajina, časť plynu sa vyvážala na západ.

„Ak teda Ukrajina nemá dostatočnú úroveň zásob, nebude schopná dodávať ho Európe počas zimy“, tvrdí Boltz. Úroveň zásob je ukrajinským štátnym tajomstvom, Rusi však tvrdia, že je nedostatočná.

Šéf regulačného úradu dodáva, že tentokrát si už ľudia uvedomujú negatívne následky a tak sa budú snažiť, aby sa situácia nepredlžovala. Ďalšia kríza by bola pre plynárenský priemysel veľkým úderom, z ktorého by sa spamätával niekoľko rokov.

„Plynárenské spoločnosti nám hovoria, že v týchto dňoch je veľmi ťažké predávať prihlášky na odber plynu novým zákazníkom. Veľmi málo ľudí chce prejsť na plyn, pretože majú stále spomienky na to, že plyn môže byť odstavený.“

„To je samozrejme veľmi zlé, pretože plyn žil zo svojho imidžu spoľahlivého zdroja, ktorý je priaznivý voči životnému prostrediu.“ Nová kríza by mohla spôsobiť, že sa zákazníci začnú od plynu odvracať – a to práve v čase, keď klimatické potreby diktujú, aby sa jeho podiel na energetickom mixe zvyšoval, tvrdí Boltz.

Tentokrát by však mala byť Európa na krízu lepšie pripravená. Vo východnej a strednej Európe sa už začalo investovať do budovania kapacít umožňujúcich reverzný tok plynu.

Okrem toho Nariadenie o bezpečnosti plynových dodávok, ktoré navrhla Komisia, prikazuje členským krajinám vypracovať rizikové plány a zabraňuje jednostranným krokom. Boltz však varoval Európsky parlament a Radu pred ústupkami požiadavkám niektorých krajín, ktoré by chceli zmeniť priamo aplikovateľné nariadenie na smernicu, ktorú bude musieť každá krajina ešte preniesť do svojej legislatívy.

„Keďže členské krajiny v tomto veľmi často neboli veľmi dobré, myslím si že existujú dobré dôvody, aby sme to mali ako nariadenie… vzhľadom na urgentnosť prípadu a prirodzené zdržanie, ku ktorému by smernica viedla.“

Z dlhodobého hľadiska sa ukazuje, že kvôli nestabilnému dopytu po plyne bude musieť priemysel prehodnotiť dlhodobé kontrakty, ktoré má s dodávateľskými krajinami, ako Alžírsko, Rusko či Nórsko, tvrdí Blotz. Podľa neho sú ceny v dlhodobých kontraktoch dnes dvojnásobné oproti cenám na „spotových“, krátkodobých trhoch. Dodávky a znižujúci sa dopyt sú v absolútnej nerovnováhe.

Šéf regulačného úradu predpokladá, že mnohé firmy budú mať tento rok problém umiestniť svoj plyn, keďže zásobníky sú plné a dopyt nízky.

„Uvidíme, ako flexibilní sú jednotliví producenti v dodávkach množstiev plynu, alebo do akej miery budú tvrdiť „potrebujeme hotovosť a chceme ju teraz, a nezaujíma nás, čo s plynom urobíte“, tvrdí Boltz.


Celé interview s Walterom Boltzom v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.