2050: Štvrtina elektriny zo slnka?

Fotovoltaické technológie by mohli do roku 2050 zohrávať strategickú úlohu pri dodávkach elektrickej energie. Elektrina získaná vo fotovoltaických článkoch a prostredníctvom koncentračných slnečných elektrární, by mohla uspokojovať štvrtinu svetového dopytu. Vyplýva to z odhadu, ktorý Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predstavila 11. mája.

Každá zo solárnych technológií má potenciál produkovať viac ako 11 percent elektriny, po ktorej existuje svetový dopyt. Do polovice storočia by slnečná energia mohla ušetriť 60 mld. ton emisií CO2.

EIA predpokladá, že tempo rastu sektora slnečnej energie bude pomalšie, než ako predpokladajú samotní priemyselníci. „Fotovoltaická cestovná mapa“ IEA hovorí, že v nasledujúcom desaťročí bude tempo rastu 17 percent, zatiaľ čo Asociácia európskeho fotovoltaického priemyselu (EPIA) minulý mesiac vyhlásila, že v roku 2010 predpokladá globálny kumulatívny rast kapacít najmenej o 40 percent.

Ak by existovali správne politické rámce, fotovoltaika by sa mohla stať konkurencieschopnou voči fosílnym palivám veľmi skoro – do roku 2020 pri využívaní v budovách, vo ostatných oblastiach do roku 2030 v najslnečnejších regiónoch, vyplýva z odhadu IEA. Koncentračná solárna energetika by sa mohla stať konkurencieschopnou v polovici 20-tych rokov.

Pokiaľ ide o dilemu fotovoltaika verzus koncentračné technológie, IEA navrhuje, aby nesúperili ale dopĺňali sa. Zatiaľ čo prvá spomenutá môže zohrávať veľkú rolu v oblastiach, kde sú energetické zdroje decentralizované a v rámci sietí sa rozvíja mikrogenerácia, koncentračné systémy môžu zásobovať elektrinou veľké mestá, vysoko zaľudnené regióny a oblasti s vysokou koncentráciou priemyslu.

„Pevná kapacita a flexibilita koncentračných slnečných elektrární pomôžu operátorom sietí integrovať väčšie množstvo elektriny z obnoviteľných zdrojov ako fotovoltaika alebo veterná energia. Fotovoltaika sa bude rozširovať s ohľadom na klimatické podmienky a prinesie obnoviteľnú elektrinu priamo ku konečným spotrebiteľom,“ hovorí výkonný riaditeľ IEA Nobuo Tanaka.

Aby sa mohol potenciál slnečného žiarenia využiť naplno, vlády musia definovať dlhodobé schémy na stimuláciu slnečnej energetiky. Podpora by mala zahŕňať i príspevky na výskum a vývoj, ako i demonštračné projekty, tvrdí agentúra.

Keď po čase fotovoltaické technológie vyzrejú, prídu na rad technológie, ktoré umožnia plošnú distribúciu veľkých objemov elektriny zo slnka v sieťach. Pre koncentračné elektrárne zostáva hlavnou otázkou vybudovanie sietí a kapacít pre prenos energií na veľmi veľké vzdialenosti.

Téma prenosu elektrickej energie na veľmi veľké vzdialenosti súvisí najmä so Stredomorským solárnym plánom a konzorciom Desertec, ktoré bude na pobreží severnej Afriky prevádzkovať sieť koncentračných a fotovoltaických elektrární. Elektrina z nich by sa mala dovážať cez vysokovoltážne káble na európsky trh.

Agentúra IEA predpokladá, že do roku 2050 by mohla byť severná Afrika najväčším producentom elektriny, ktorý využíva koncentračné technológie. Nasledovať ju by mal zvyšok Afriky, India a oblasť Blízkeho východu.