Advokát Poláček: Slovensko môže mať problém naplniť cieľ pri obnoviteľných zdrojoch

Advokát Pavol Poláček. [TASR/Jakub Kotian]

Bude veľký tlak v prospech zelených energií v slovenskom energetickom mixe. Musíme vynaložiť veľa úsilia, aby sme európsky cieľ dosiahli, myslí si Pavol Poláček.

Viacročný stop stav spôsobil, že podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektrickej energie klesol. Slovensko môže mať problém naplniť záväzky voči Európskej únii v oblasti energetiky.

V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners.

Tlak na zelené energie

„Máme dosiahnuť 14-percentný podiel obnoviteľných zdrojov (OZE) na celkovej spotrebe elektrickej energie do roku 2020, čo je dosť vysoké číslo. V roku 2017 bol 11,5 percenta a od roku 2015 má toto číslo klesajúcu tendenciu. Spôsobil to stop stav i rast celkovej spotreby energií. Do roku 2030 by mal byť, podľa návrhu Slovenskej republiky, podiel 18 percent OZE. Celkovo bude veľký tlak na to, aby sa presadzovali obnoviteľné zdroje v našom energetickom mixe. Na európske pomery je náš cieľ málo ambiciózny, no na naše pomery budeme musieť vynaložiť veľa úsilia, aby sme ho dosiahli,“ vysvetlil Poláček

O cieli pre obnoviteľné zdroje chce Žiga s Komisiou ešte diskutovať

Minister hospodárstva v diskusii o uhlíkovej neutralite zdôrazňuje záujmy slovenského priemyslu. Premiér naopak tvrdí, že ochrana životného prostredia by mala byť nadradená všetkým podnikateľským záujmom.

Advokát špecializovaný na oblasť energetiky kvituje, že v tomto roku by sa mohli objaviť na trhu nové OZE s celkovým výkonom 43 MW. Z nich väčšina je alokovaná pre takzvaný lokálny zdroj, ktorý umožňuje vyrábať elektrickú energiu pre vlastnú potrebu a časť z nej ponúknuť do prenosovej sústavy.

„Lokálnych zdrojov sa dá postaviť maximálne 62, lebo ich podpora sa týka výkonu 0,5 MW. Ďalšia podpora má formu doplatku, kde je alokovaných 12 MW nových OZE,“ konštatoval Poláček.

Novinkou je aj podpora formou aukcií, s ktorými by sa malo začať ešte v tomto roku. „Aukcie sú veľmi dobrý nápad, vnášajú súťaž medzi výrobcov elektriny. Ten, kto ponúkne najnižšiu cenu, vyhrá, cena mu bude garantovaná na 15 rokov. Rozdiel medzi vykupovanou cenou a cenou, ktorú ponúkne súťažiteľ, štát doplatí. To bude podpora formou príplatku. Je možné očakávať, že aukcie vygenerujú najnižšie ceny,“ zdôraznil Poláček.

Rast cien elektriny

Hoci rentabilita obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny rastie, ich podporu stále financuje každý odberateľ elektrickej energie cez tarifu za prevádzkovanie systému, ktorá je vo výške 26 eur za Mwh.

Česká a slovenská legislatíva nie je pripravená na inteligentné siete

Dcéry koncernu E.ON v Česku a na Slovensku ohlásili projekt ACON, ktorému Európska únia prispeje 91 miliónov eur. Umožní lepšie riadenie rozvodov pri intenzívnejšom zapojení obnoviteľných zdrojov, elektromobilov a batérií.

„Štát sa zaviazal podporovať obnoviteľné zdroje energie. Dotované zdroje v podstate zdražujú cenu elektrickej energie. Cena elektriny by však podľa prognóz mala ísť nahor v najbližších rokoch. Viac sa potom bude oplácať budovanie lokálnych zdrojov,“ doplnil Poláček.

Lokálny zdroj nemusí platiť tarifu za prevádzkovanie systému.

„Problém môže byť v tom, že jej maximum sa týka len výkonu 0,5 MW. Sú mnohé veľké firmy, ktoré majú potenciál si vyrábať elektrickú energiu vo väčšom rozsahu, ale nemôžu. Tu vidím potenciál podporiť viac decentralizáciu a dať väčší priestor podnikateľom, aby si dokázali budovať vlastné zariadenia s väčším výkonom,“ dodal Poláček.