Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Zľava: prezident Donald Trump, viceprezident Mike Pence a Harley-Davidson [TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais]

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Európska únia pracuje na zozname amerických produktov, vrátane pomarančového džúsu a bourbonu Kentucky, na ktoré sa zameria, ak Washington zavedie obmedzenia na dovoz hliníka a ocele. Uviedli to nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Európski oceliari medzitým vyjadrili obavy z „obchodnej vojny“ medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.

Európa môže uvaliť clá na americké výrobky

Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalil clá alebo kvóty na dovoz kovov zo zahraničia. Odôvodnilo to obavami o národnú bezpečnosť.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v utorok napísal, že Európska komisia plánuje odvetu, zavedenie ciel na americké poľnohospodárske výrobky vrátane whiskey a tiež motocykle Harley-Davidson.

Hrozba obchodnej vojny medzi EÚ a USA

Trumpoví republikáni pripravujú reformy, ktoré zásadne ovplyvnia pravidlá medzinárodného obchodu. Hrozí obchodná vojna medzi EÚ a USA? Píše Aktuálne.cz, mediálny partner českého EurActiv.cz.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas sa odmietol vyjadriť k článku v nemeckých novinách, ale povedal, že EÚ prijme „primerané opatrenia na ochranu svojho priemyslu“.

Dodal, že „v Bruseli sú pripravení reagovať rýchlo a primerane v prípade, že náš vývoz bude ovplyvnený reštriktívnymi obchodnými opatreniami zo Spojených štátov.“

Európski oceliari sa boja obchodnej vojny

Šéf združenia európskych oceliarov Eurofer v sobotu 17. februára požiadal Donalda Trumpa o zdržanlivosť.

„Vyzývame amerického prezidenta: Nestláčajte spúšť novej obchodnej vojny,“ uviedol Axel Eggert podľa tlačovej správy Euroferu.

Združenie európskych oceliarov, ktorého členom je aj U.S. Steel Košice, je presvedčené, že dôsledkom ochranných opatrení by boli odvetné opatrenia ako aj arbitráže vo Svetovej obchodnej organizácii.

Európa smeruje k nulovým emisiám. Ako sa pripravujú košické železiarne?

U.S. Steel Košice hľadá spôsob, ako znížiť budúce náklady na znižovanie emisií. V súčasnej podobe ich považuje za „takmer likvidačné“.

„Oceliarsky priemysel EÚ je dlhodobo spoľahlivým dodávateľom vysokokvalitnej ocele do Spojených štátov, kam v prvých jedenástich mesiacoch roka 2017 poslal tri milióny ton ocele. EÚ a USA sú blízki partneri a spojenci v NATO,“ pripomenul Eggert.

Obe možnosti odvetných opatrení sú zlé

Eurofer vysvetlil, že americké ministerstvo obchodu predložilo prezidentovi dve možnosti. Buď uplatní clo či kvótu na „celosvetovej“ úrovni alebo len na „podmnožinu“ krajín.

Prvá možnosť by pravdepodobne znamenala kvótu 63 percent a clo 24 percent na dovoz všetkej ocele zo všetkých krajín.

Druhá možnosť by obmedzila clá na špecifické krajiny mimo EÚ s tým, že všetky ostatné krajiny vrátane európskych by mali objem dovozu obmedzený na 100 percent roku 2017.

Ktorúkoľvek možnosť si Trump vyberie, EÚ sa musí podľa Euroferu pripraviť na „masívny prílev ocele, ktorá bola určená pre americký trh.“ To by „narušilo krehké ozdravovanie“ oceliarskeho sektoru v Európe, píše združenie.

Berlínske fórum dospelo k cestovnej mape

Jedinou dobrou možnosť je, že americký prezident sa ďalších krokov zdrží. Ak sa tak nestane, Eurofer vyzval Brusel na odvetné opatrenia.

Eggert tiež pripomenul, že okrem doterajších odvetných opatrení proti dotovanému dovozu sú EÚ aj USA aktívnymi členmi Fóra G20 pre nadmerné oceliarske kapacity. Tie podľa neho nemožno riešiť „kobercovým náletom a jednostrannými opatreniami.“

Vzdorovitý Trump a ďalšie trampoty. Aké sú výsledky summitu G20?

Na boji proti protekcionizmu a obchodu s ľuďmi panuje krehká zhoda. V prípade klímy padla.

Na prvom ministerskom stretnutí v decembri v Berlíne, prijalo fórum „cestovnú mapu obsahujúcu šesť princípov, na ktorých sa všetci členovia globálneho fóra dokázali zhodnúť,“ napísalo v tlačovej správe slovenské ministerstvo hospodárstva.

Štátny tajomník Rastislav Chovanec (Smer-SD), ktorý Slovensko v Berlíne zastupoval, nazval zhodu na cestovnej mape „výrazným úspechom“.