Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.
Európska únia pracuje na zozname amerických produktov, vrátane pomarančového džúsu a bourbonu Kentucky, na ktoré sa zameria, ak Washington zavedie obmedzenia na dovoz hliníka a ocele. Uviedli to nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Európski oceliari medzitým vyjadrili obavy z „obchodnej vojny“ medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
Európa môže uvaliť clá na americké výrobky
Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalil clá alebo kvóty na dovoz kovov zo zahraničia. Odôvodnilo to obavami o národnú bezpečnosť.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v utorok napísal, že Európska komisia plánuje odvetu, zavedenie ciel na americké poľnohospodárske výrobky vrátane whiskey a tiež motocykle Harley-Davidson.
Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas sa odmietol vyjadriť k článku v nemeckých novinách, ale povedal, že EÚ prijme „primerané opatrenia na ochranu svojho priemyslu“.
Dodal, že „v Bruseli sú pripravení reagovať rýchlo a primerane v prípade, že náš vývoz bude ovplyvnený reštriktívnymi obchodnými opatreniami zo Spojených štátov.“
Európski oceliari sa boja obchodnej vojny
Šéf združenia európskych oceliarov Eurofer v sobotu 17. februára požiadal Donalda Trumpa o zdržanlivosť.
„Vyzývame amerického prezidenta: Nestláčajte spúšť novej obchodnej vojny,“ uviedol Axel Eggert podľa tlačovej správy Euroferu.
Združenie európskych oceliarov, ktorého členom je aj U.S. Steel Košice, je presvedčené, že dôsledkom ochranných opatrení by boli odvetné opatrenia ako aj arbitráže vo Svetovej obchodnej organizácii.
„Oceliarsky priemysel EÚ je dlhodobo spoľahlivým dodávateľom vysokokvalitnej ocele do Spojených štátov, kam v prvých jedenástich mesiacoch roka 2017 poslal tri milióny ton ocele. EÚ a USA sú blízki partneri a spojenci v NATO,“ pripomenul Eggert.
Obe možnosti odvetných opatrení sú zlé
Eurofer vysvetlil, že americké ministerstvo obchodu predložilo prezidentovi dve možnosti. Buď uplatní clo či kvótu na „celosvetovej“ úrovni alebo len na „podmnožinu“ krajín.
Prvá možnosť by pravdepodobne znamenala kvótu 63 percent a clo 24 percent na dovoz všetkej ocele zo všetkých krajín.
Druhá možnosť by obmedzila clá na špecifické krajiny mimo EÚ s tým, že všetky ostatné krajiny vrátane európskych by mali objem dovozu obmedzený na 100 percent roku 2017.
Ktorúkoľvek možnosť si Trump vyberie, EÚ sa musí podľa Euroferu pripraviť na „masívny prílev ocele, ktorá bola určená pre americký trh.“ To by „narušilo krehké ozdravovanie“ oceliarskeho sektoru v Európe, píše združenie.
Berlínske fórum dospelo k cestovnej mape
Jedinou dobrou možnosť je, že americký prezident sa ďalších krokov zdrží. Ak sa tak nestane, Eurofer vyzval Brusel na odvetné opatrenia.
Eggert tiež pripomenul, že okrem doterajších odvetných opatrení proti dotovanému dovozu sú EÚ aj USA aktívnymi členmi Fóra G20 pre nadmerné oceliarske kapacity. Tie podľa neho nemožno riešiť „kobercovým náletom a jednostrannými opatreniami.“
Na prvom ministerskom stretnutí v decembri v Berlíne, prijalo fórum „cestovnú mapu obsahujúcu šesť princípov, na ktorých sa všetci členovia globálneho fóra dokázali zhodnúť,“ napísalo v tlačovej správe slovenské ministerstvo hospodárstva.
Štátny tajomník Rastislav Chovanec (Smer-SD), ktorý Slovensko v Berlíne zastupoval, nazval zhodu na cestovnej mape „výrazným úspechom“.