Cezhraničné prepojenia a služby flexibility sú kľúčové pre integráciu veľkého podielu obnoviteľných zdrojov do európskych elektrických sietí.
EURACTIV Slovensko je mediálnym partnerom projektu EU-SysFlex.
Prevádzkovateľ írskej prepravnej sústavy sa dnes dokáže vysporiadať so 65 percentami elektrickej energie z premenlivých obnoviteľných zdrojov ako veterná a solárna energia.
Íri, ktorí spolurozhodujú o európskych politikách, sa domnievajú, že aj Európska únia ako celok je schopná čerpať do roku 2030 viac ako 50 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Aby si však sieť poradila s tak veľkým podielom obnoviteľných zdrojov, je potrebné mať viac cezhraničných prepojení a služieb flexibility. Tie zahŕňajú stabilizačné zdroje elektrickej energie, inteligentné riadenie na strane dopytu a vylepšené kapacity pre skladovanie.
Zástupcovia verejného a súkromného sektora si vymenili svoje názory počas diskusie o výskumnom projekte EU-SysFlex, ktorú v marci v Bruseli usporiadal EURACTIV.
Cieľ, ktorý „nie je ľahko akceptovateľný“
„V roku 2030 môže byť polovica našej elektrickej energie v EÚ obnoviteľná. Ako však môžeme do systému integrovať takú vysokú úroveň elektrickej energie?,“ spýtal sa Seán Kelly (EĽS).
Írsky poslanec Európskeho parlamentu, hostiteľ podujatia, si myslí, že odpoveď môže nájsť práve EU-SysFlex. „Projekt má navrhnúť cestovnú mapu,“ povedal o výskume, ktorý je spolufinancovaný z programu Horizont 2020 a vedený írskym prevádzkovateľom prenosovej sústavy, EirGrid, a francúzskou energetickou spoločnosťou, Électricité de France (EDF).
Kelly, ktorý je členom výboru pre priemysel, výskum a energetiku, bol „potešený“ tým, že Európsky parlament sa zasadil pre rok 2030 za cieľ 35 percent energie z obnoviteľných zdrojov.
„Tieto ambície neboli pre viacero mojich kolegov ľahko akceptovateľné,“ priznal Kelly, ktorý je tieňovým spravodajcom EĽS pre smernicu o energii z obnoviteľných zdrojov.
Od nepredstaviteľného k realite
Írsky minister pre energetiku, Denis Naughten, ktorý takisto vystúpil na podujatí, uviedol, že Írsko a Severné Írsko sú „predvojom energetickej transformácie“.
V niektorých časových obdobiach pokrýva írska sieť až 65 percent dopytu po elektrickej energii z premenlivých obnoviteľných zdrojov energie, najmä z vetra.
„Prevádzkovanie malého systému s takýmto podielom obnoviteľných zdrojov je naozaj veľkým úspechom. To, čo by bolo pred niekoľkými rokmi považované za nepredstaviteľné, je dnes realitou,“ povedal Naughten.
V reakcii na novú európsku legislatívu, o ktorej sa momentálne vedú debaty, povedal, že Balík opatrení v oblasti čistej energie je základom energetického prechodu celého ostrova. „EU-SysFlex nám pomôže čeliť výzvam, ktoré súvisia so zavádzaním Balíka čistej energie do praxe,“ dodal Naughten.
Cezhraničné prepojenia: veľká téma
Írsky minister energetiky informoval, že do roku 2020 chce jeho vláda postupne vyradiť uhlie a dostať na cesty pol milióna elektromobilov.
„Budeme tiež elektrifikovať teplárenstvo a investovať do energetickej efektívnosti,“ pokračoval Naughten.
Vysvetlil, že Dublin chce vidieť solidaritu v oblasti dodávok energie a spoločnej energetickej bezpečnosti naprieč Európou. Írsko navrhuje dva projekty energetického prepojenia so Spojeným kráľovstvom a Francúzskom.
Podľa Naughtena sú vzájomné prepojenia kľúčovým aspektom pre dosiahnutie 35-percentného cieľa v oblasti elektrickej energie.
„Pre Írsko, ako aj pre Francúzsko, Španielsko a Portugalsko sú prepojenia veľkou témou, čo sa týka stability systému,“ povedal minister.
Riadenie flexibility systému
Katarina Sikow-Magnyová z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku uviedla, že vďaka poklesu technologických nákladov „sme uvítali hlasovanie Európskeho parlamentu o 35 percentách“.
Catharina Sikow-Magny from DG #Energy: More than 2 million people are employed in clean energies, the CleanEnergy Package will lead to the employment of another million. #EUSysFlex @Energy4EuropeToday
— EURACTIV Energy (@eaEnergyEU) March 5, 2018
Sikow-Magnyová zdôraznila úlohu spotrebiteľov, ktorú má posilniť Balík čistej energie zostavený Európskou komisiou. „Musíme zabezpečiť, aby bol hlas spotrebiteľov v celom systéme dostatočne silný,“ povedala, „musia byť informovanejší a tí zraniteľnejší musia byť lepšie chránení.“
Podľa nej zohrávajú prevádzkovatelia prepravnej a distribučnej sústavy kľúčovú úlohu pri riadení rozvodných sietí s vysokým prienikom obnoviteľných zdrojov energie.
„Spoliehame sa na energetickú flexibilitu v systéme prostredníctvom integrácie elektrických vozidiel a inteligentných domovov,“ vysvetlila Sikow-Magnyová. Komisia chce „zabezpečiť, aby sme sa čo najskôr presunuli od legislatívy k implementácii Balíka čistej energie“.
Sedem demonštračných projektov
Generálny riaditeľ spoločnosti SONI, prevádzkovateľa prenosovej sústavy Severného Írska, počas panelu povedal, že silný prienik obnoviteľných zdrojov do systému prepojeného s Írskom už stláča veľkoobchodné ceny elektrickej energie smerom nadol.
Spolu so spoločnosťou EirGrid je SONI partnerom projektu EU-SysFlex, ktorého cieľom je navrhnúť plán na vytvorenie flexibilného a stabilného elektrického systému za nákladovo efektívnych podmienok.
Generálny riaditeľ SONI, Robin McCormick, vysvetlil, že projekt zahŕňa 34 organizácií z 15 krajín.
Sú medzi nimi prevádzkovatelia prenosových aj distribučných sústav, technologické spoločnosti a výskumné ústavy. „Existuje už sedem demonštračných projektov, ktoré pôsobia na všetkých systémových úrovniach, a to vo viacerých európskych krajinách,“ povedal McCormick.
Správne stimuly v správny čas
Vera Paiva da Silva pracuje na projekte EU-SysFlex ako programová riaditeľka výskumu a vývoja spoločnosti EDF R&D. Taktiež vystúpila v paneli.
„Energetický prechod znamená zmenu známeho systému s priemernou zložitosťou za systém s vysokou úrovňou zložitosti a vlastnosťami, ktoré ešte nepoznáme. EUSysFlex chce zabojovať s touto výzvou,“ povedala da Silva.
Varovala však, že si to bude vyžadovať správne ekonomické stimuly. „Potrebujeme odmeniť správnu úroveň flexibility v správnom čase,“ vysvetlila. Podľa nej môžu byť služby flexibility ponúkané naprieč hranicami a na všetkých úrovniach elektroenergetiky vrátane výrobných kapacít, elektrických vozidiel a inteligentných domovov.
„EUSysFlex je tu, aby sme mohli povedať: 50 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov za desať rokov? Áno, dokážeme to,“ uzavrela da Silva.