Ako to bude s plynovodom Nabucco?

Drahá ropy a zemný plyn zlacňujú politiky energetickej efektívnosti a ochrany životného prostredia, zhodli sa Wolfgang Ruttenstorfer, výkonný riaditeľ rakúskeho koncernu OMV, a Mathias Reute, vedúci DG pre energetiku a transport. Obaja však k spomenutým politikám pridávajú aj potrebu diverzifikácie energetických zdrojov. Jednou z ambícií je aj dokončenie plynovodu Nabucco.

Rusko je veľmi spoľahlivý energetický partner, hoci existuje riziko, že v budúcnosti nebude schopné pokryť celkový európsky dopyt, myslí si Ruttenstorfer. Predpokladá, že počas ďalších 10-20 rokov bude zvýšený dopyt predstavovať ročný dodatočný objem 100-150 mld. kubických metrov surovín.

„Preto je naším odhodlaním postaviť plynovod Nabucco, [dnes] získať prístup k zdrojom zemného plynu v kaspickej oblasti a zajtra k zdrojom v Iraku a Iráne. V Rusku sú obrovské zásoby, ale ešte väčšie sú v Kaspickom mori a na Blízkom východe. Európa je vo veľmi vhodnej pozícii, pretože všetky tieto rezervy má pred domovými dverami,“ komentuje šéf OMV.

„Ak sa pozrieme na scenáre Eurogas-u, budeme musieť vystavať nielen severnú vetvu, južnú vetvu, Nabucco, ale aj mnoho iných ropovodov a plynovodov,“ dopĺňa Reute. Projekt Nabucco označil nie za náhradu za ruské energie, ale za ich nevyhnutný doplnok a rozšírenie.

Ak plynovod nedokážeme naplniť, neuzrie svetlo sveta, myslí si Ruttenstorfer. Vysvetľuje: „Myslíme si, že je to možné, že v Azerbajdžane, Turkménsku je dostatok plynu, ale súčasne veríme, že do rovnice sa pridajú aj Irak a Irán. Všetko to závisí na mnohých scenároch zahraničnej politiky, ktoré si dokážete predstaviť.“ Rozhodnutie je o to komplexnejšie, že už na začiatok sa plánuje odber minimálne 10-15 mld. kubických metrov ročne, no podľa možností sa môže požiadavka zvýšiť až na 25-30 mld. m3. V závislosti od toho treba postaviť aj príslušný počet kompresorových staníc.

Mapa: Nabucco

Ďalším krokom v projekte Nabucco bude dosiahnutie dohody s Tureckom a vyrokovanie podmienok, v rámci ktorých sa bude môcť dopravovať zemný plyn cez jeho územie. Prvé výsledky rozhovorov a podpis dokumentu sa očakávajú na jeseň 2008. Až potom začne 6 firiem, ktoré sa angažujú v projekte, oslovovať potenciálnych zákazníkov, aby sa vyjadrili, o ako objemné dodávky budú mať záujem a v akom časovom horizonte. Až na základe týchto poznatkov sa prijme konečné rozhodnutie, uzatvára šéf rakúskeho koncernu.

Pozície

Podľa odhadov ruského monopolu Gazprom zaplatí Európa Rusku za každých tisíc kubických metrov zemného plynu sumu asi 500 amerických dolárov. Pre novinárov to v Baku povedal Alexej Miller, výkonný riaditeľ plynárenskej spoločnosti. Súčasne očakáva, že cena za barel ropy dosiahne v dlhodobom horizonte hranicu 250 dolárov, v takom prípade by tisíc kubických metrov plynu stálo až tisíc dolárov, dodal.

Sergej Prichodko, vysoko postavený poradca Kremľa, ešte pred návštevou ruského prezidenta Medvedeva v Baku povedal, že hlava štátu bude so zvýšenou pravdepodobnosťou hľadať priestor pre rokovania o výstavbe infraštruktúry, ktorá by dopravovala energetické suroviny z Azerbajdžanu do Európy cez ruské územie: „Nič neskrývame: hovoríme, čo si myslíme o projekte Baku – Tbilici – Cejhan; a v Azerbajdžane sa tiež povráva, že by radi postavili iné trasy.“