Americké clá presmerovali oceľ do Európy

Americký prezident Donald Trump oznamuje zavedenie cla na dovoz oceli po stretnutí so zástupcami predstaviteľov oceliarskeho priemyslu v Bielom dome. [EPA-EFE/Jim Lo Scalzo]

Dovoz ocele do Európy sa prudko zvýšil v dôsledku ciel zavedených Spojenými štátmi, a to predovšetkým z Turecka. Tento vývoj ohrozuje európskych oceliarov, keďže rast dopytu v Európe sa spomaľuje, uviedol európsky oceliarsky zväz Eurofer.

Eurofer vo svojej štvrťročnej správe uviedol, že zjavná spotreba ocele v Európskej únii (EÚ), ktorá odráža dodávky na trh, tento rok stúpne o 2,2 percenta a v roku 2019 o 1,1 percenta. Americký prezident Donald Trump zaviedol od 23. marca clo vo výške 25 percent na dovoz ocele z väčšiny krajín, potom 1. júna na zoznam krajín, ktoré platia clo, pridal Kanadu, Mexiko a EÚ a v auguste zdvojnásobil clo na 50 percenta na import ocele z Turecka.

Trump zrejme nepredĺži Únii výnimku z ciel na oceľ a hliník. Minister Žiga volá po dialógu

Obchodné úľavy, na ktorých sa dohodli európski lídri na minulotýždňovom summite v Sofii, podľa eurokomisárky pre obchod Cecilii Malmströmovej zrejme nebudú Bielemu domu stačiť. 

Obchodný riaditeľ Euroferu Karl Tachelet povedal, že clá Spojených štátov spôsobili prudký nárast cien ocele v USA približne o 40 percent, čo znamená, že európski výrobcovia tam ešte stále dokážu predať nejakú oceľ. “Otázka, ktorá je pre nás dôležitá, je, ako dlho ceny v USA zostanú takto vysoko. Príde ku korekcii, a keď ceny klesnú, tých 25 percent bude viac prohibičných,” dodal.

Clá doteraz spôsobili predovšetkým to, že oceľ, ktorá by inak smerovala do USA, bola presmerovaná do Európy. Oceľ z Turecka, na ktorú platí pri dovoze clo vo výške 50 percent, je už v USA nepredajná. Navyše domáci dopyt sa spomaľuje, takže je viac tureckej ocele na predaj.

Nórska aktivistka: Obnoviteľné zdroje na dekarbonizáciu cementární či oceliarní nestačia

Priemysel bude znečisťovať životné prostredie, aj keď úplne prejde na obnoviteľné zdroje energie. Zachytávanie a skladovanie uhlíka je jediný spôsob ako sa s jeho emisiami vysporiadať. Už si nemôžeme dovoliť čakať, hovorí CAMILLA SKRIUNGOVÁ.

“Veľké objemy za každú cenu tlačia na trh EÚ,” uviedol šéf ekonomických štúdií Euroferu Jeroen Vermeij. Rusko, ktoré je tradičným exportérom ocele do Turecka, teraz tiež potrebuje odbytisko pre svoju produkciu. Spotreba ocele v EÚ v 3. kvartáli vzrástla len o 0,6 percenta, pričom import vyskočil o desať percent. Na dovoz aktuálne pripadá až 25 percent trhu v EÚ. Najprudšie sa zvýšil import z Turecka a Ruska – o 57 percent, respektíve o 56 percent.