Americké uhlie zvyšuje emisie v Európe

Zdroj: TASR; autor: AP/Frank Augstein

Hoci si Európska únia zakladá na energetickej politike šetrnej ku klíme, krajiny EÚ v tomto roku prudko zvyšujú spotrebu uhlia na úkor čistejšieho, ale drahšieho plynu. Emisie skleníkových plynov tak na starom kontinente napriek rozsiahlym politickým opatreniam a ambicióznym cieľom paradoxne rastú.

V Spojených štátoch naopak emisie tento rok ďalej klesajú, aj to aj napriek tomu, že USA neratifikovali Kjótsky protokol a ich národné ciele pre znižovanie emisií sú značne nižšie. Americké elektrárne totiž prechádzajú na oveľa lacnejší plyn a prebytok amerického uhlia sa vyváža do Európy.

Podľa analytikov spoločnosti Point Carbon povedie tohtoročný nárast spotreby uhlia v EÚ k zvýšeniu emisií CO2 o 2,2 %. Minulý rok sa ich podarilo znížiť o 1,8 %.

Uhlíkové emisie v USA naproti tomu podľa odhadov Úradu pre energetické informácie (EIA) pri ministerstve energetiky tento rok klesnú o ďalšie 2,4 %. Spoliehajú sa bridlicový plyn, vďaka ktorému cena plynu na americkom trhu klesla asi na pätinu úrovne v Európe.

USA ale stále zostávajú po Číne druhým najväčším emitentom CO2.

Firmy zarábajú na uhlí

V prvom štvrťroku 2012 dovoz amerického uhlia do Európy stúpol medziročne o 29 %. Dopyt po plyne, ktorý je v porovnaní s cenou dovezeného uhlia drahší, sa tak znížil.

Ako príklad nového vývoja môže slúžiť Nemecko . Podľa údajov Reuters producenti elektriny z uhlia zarábajú tento rok v priemere 6,5 eura na megawatthodinu, zatiaľ čo pri spaľovaní plynu firmy inkasujú stratu 7,9 eura za MWh.

„V Európe by sa cena uhlia musela zvýšiť o 50 % , aby sa zmazala jej cenová výhoda nad zemným plynom," uviedol Paolo Coghe, analytik francúzskej banky Société Générale.

Vo Francúzsku, ktoré väčšinu elektriny vyrába v jadrových elektrárňach, vzrástla v prvých ôsmich mesiacoch 2012 produkcia uhoľných elektrární o 44 % v porovnaní s rovnakým obdobím 2011. Vo Veľkej Británii sa v prvom polroku zvýšila spotreba uhlia medziročne o 43 %.

Zelené EÚ legislatíva

Vzniknutá situácia by ale nemala trvať dlho. Vďaka podpore využívania obnoviteľných zdrojov v Únii by sa trend mal uberať smerom k ekologickejšej výrobe elektriny. V dôsledku opatrení smernice pre veľké zdroje znečisťovania (2001/80/ES) sa tiež očakáva ukončenie prevádzky viacerých generátorov na uhlie v priebehu niekoľkých mesiacov.

Ukončenie prevádzky niektorých veľkých uhoľných zariadení sa podľa smernice oddialilo len za podmienky alokácie vymedzeného množstva prevádzkových hodín. Tým, že teraz idú elektrárne naplno, čas ich konca sa priblížil.

Prevádzkovatelia uhoľných elektrární v Británii už oznámili ich zatvorenie v marci 2013. Primälo ich k tomu aj schválenie minimálnej ceny uhlíkových povoleniek, ktoré bude na ostrovoch platiť od apríla 2013.

Samotná európska emisná schéma (ETS) minimálnu cenu nestanovuje, avšak vzhľadom na povinnú dražbu emisných povoleniek pre elektrárne od budúceho roku, možno očakávať zvýšenie cien uhlia. Americká agentúra EIA tiež očakáva, že od roku 2013 sa nebudú rozdiely medzi spaľovaním uhlia a plynu tak markantné a spotreba uhlia na domácom trhu sa zvýši.

(EurActiv/Reuters)