Americkí demokrati navrhujú užšiu energetickú legislatívu

Foto: Flickr.com / mikebaird (licencia Creative Commons)

Ak vstúpi do platnosti navrhovaná legislatíva, ropné spoločnosti budú nútené znášať všetky náklady spojené s prípadným únikom ropy. Mal by sa teda zrušiť  75 miliónový limit na zodpovednosť za súvisiace hospodárske škody. Prijaté opatrenia by mali mať spätný účinok aj na obdobie, kedy došlo ku katastrofe v Mexickom zálive, ktorá si novú legislatívu vynútila. V návrhu zákona sa tiež hovorí o zvýhodnení nákupu vozidiel na alternatívny pohon a o incentívach pre čo najširšie využívanie elektromobilov.

Podľa demokratov by mohli náklady spojené s novou legislatívou v odhadovanej výške 15 miliárd dolárov byť pokryté zvýšením príspevkov do tzv. Oil Spill Liability Trust Fund. V návrhu zákona sa hovorí o zvýšení zo súčasných 8 centov za barel ropy na 49 centov. Toto číslo ale ešte nemusí byť konečné.

Demokrati predložia novú legislatívu v Senáte v najbližších dňoch. Novinárom to povedal ich líder v Senáte Harry Reid. Jej osud je však neistý, keďže Reid sa snaží aj o prijatie minimálne dvoch ďalších zákonov pred pracovnou prestávkou, ktorá začne 6. augusta a bude trvať mesiac.

Demokrati neprezradili, či sú prístupní pozmeňujúcim návrhom. Ak by ich odmietli republikáni budú pravdepodobne klásť procedurálne prekážky. Demokrati minulý týždeň priznali, že na pretlačenie širšie koncipovanej klimatickej legislatívy nemajú dostatok hlasov, preto sa sústredili na presadenie okresaného zákona ešte pred augustovou prestávkou.

Reid uviedol, že aktuálne predkladaný zákon nehovorí o všetkých dôležitých energetických výzvach. „Musíme pokračovať v hľadaní bipartitnej dohody o komplexnom zákone, ktorý pomôže znížiť znečistenie a bude sa venovať veľmi reálnej hrozbe, ktorú predstavuje globálne otepľovanie“.

Obamov záväzok presadiť klimatický zákon

„Ak som sa niečo naučil z tragédie v Mexickom zálive, je to, že naša súčasná energetická politika je neudržateľná“, povedal Obama novinárom po stretnutí v Kongrese.

Obamove vyhlásenia mnohí vnímajú ako prikývnutie medzinárodnému spoločenstvu a enviromentalistom, ktorí počítajú s pomocou USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »pri urýchlení rokovaní OSN o forme medzinárodnej zmluvy o obmedzení skleníkových plynov.

Biely dom naznačil, že klimatické ustanovenia môžu byť do návrhu zákona pridané neskôr, keď Senát a Snemovňa reprezentantov nájdu spoločnú reč. Zákon Snemovne reprezentantov z minulého roku totiž obsahuje klimatické ustanovenia na redukciu emisií skleníkových plynov.

Energetický zákon musí prejsť najprv v Senáte a až potom sa môže o legislatíve rokovať so Snemovňou reprezentantov. Hovorca Bieleho domu Robert Gibbs tak negatívne odpovedal na otázku, či sa vláda bude snažiť predložiť vlastný klimatický zákon po tom čo bude schválený len úzko zameraný energetický zákon.

O relatívne prísnom návrhu zákona, ktorý by upravoval ťažbu ropy a zemného plynu v pobrežných vodách sa bude v Snemovni reprezentantov hlasovať v piatok (30. júl).

Okrem zrušenia limitu zodpovednosti za škodu pri vzniku ropných škvŕn by nový zákon mal tiež vytvoriť nové bezpečnostné pravidlá a kvôli znečisteniu v Mexickom zálive na 7 rokov zakázať vykonávať prieskum v pobrežných vodách spoločnosti British Petroleum.

Akékoľvek nezhody medzi návrhmi Senátu a Snemovne reprezentantov bude treba vyriešiť, čo však môže byť zložité s nadchádzajúcou augustovou prestávkou a novembrovými voľbami.

Niektorí republikáni sa obávajú, že demokrati môžu využiť prípadnú povolebnú schôdzu na pretlačenie energetického a klimatického zákona cez Kongres.

(EurActiv s Reuters)

Pozície

Niektoré environmentálne skupiny kritizovali neschopnosť Senátu zahrnúť prísne klimatické regulácie do návrhu energetického zákona.

„Niet žiadnych pochybností, že veľké ropné a uhoľné spoločnosti, zástupy ich lobistov a ich partneri v Kongrese sa tešia z obštrukcií, ktoré blokujú snahu Senátu o čistú energetickú a klimatickú legislatívu,“ vyhlásilo združenie environmentálnych skupín, vrátane  Sierra Club.

Vo vlastnom vyhlásení Sierra Club zdôraznil, že podporuje ďalšie aspekty zákona, ktorý predkladajú demokratickí lídri v Snemovni a Senáte ako „reakciu na katastrofu BP, zníženie závislosti na rope a vytvorenie čistých energetických pracovných miest.“

Vyhlásil, že je „nevyhnutné“, aby Kongres neskôr v tomto roku urobil ďalšie kroky pre znižovanie znečistenia zo spotreby ropy v USA.

Hlavná loby ropného priemyslu označila zákon Senátu za vraha pracovných miest kvôli ustanoveniu, ktoré zvyšuje zodpovednosť firiem , ktoré majú na svedomí v únik ropy.

„Zníži to domácu spotrebu, zničí americké pracovné miesta, spomalí ekonomický rast a bude to stáť miliardy federálnych príjmov z ropy a zemného plynu,“ hovorí Americký ropný inštitút vo svojom vyhlásení.