Analýza: Europoslanci, čo hlasovali proti plynovodným projektom, sú lojálni k Rusku

Gazprom - ruská spoločnosť a najväčší exportér zemného plynu na svete. [EPA]

Uznesenie Zelených proti infraštruktúre, ktorá má posilniť vnútorný trh s fosílnymi palivami, v Európskom parlamente neprešlo. VoteWatch zistil, že zaň hlasovali tí členovia, ktorí podporujú Moskvu.

Politická skupina Zelených minulý týždeň navrhla uznesenie proti Projektom spoločného záujmu (PCI) založených na fosílnych palivách. Väčšina europoslancov ho zamietla. Podporili ho však aj takí, ktorí často hlasujú v prospech Ruska.

Zelení sa domnievajú, že väčšina plynárenských projektov uvedených v zozname PCI, ktorý navrhla Európska komisia, je nezlučiteľná so záväzkami, ktoré vyplývajú z Parížskej dohody o klíme.

Mnoho projektov sú prepojenia národných trhov s ropou či zemným plynom, ktoré majú zlepšiť fungovanie jednotného trhu v Európskej únii. Projekty na zozname majú vo všeobecnosti lepší prístup k pôžičkám a kapitálu z európskych verejných aj súkromných zdrojov.

Ukazuje sa, že medzi 177 hlasmi za uznesenie boli europoslanci, ktorí podporujú Rusko, napríklad francúzska extrémne pravicová strana Národný front. Tvrdí to analýza VoteWatch.eu.

Ľudovci: Sú to zelení populisti

Všetci europoslanci zo stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS) hlasovali proti uzneseniu z dielne Zelených.

Politická skupina socialistov bola rozdelená, čo sa jej stáva často v prípade, že sa hlasuje o otázkach týkajúcich sa Ruska. Časť z nich, presne 48 europoslancov, podporila myšlienky Zelených a nehlasovala v súlade s odporúčaním lídra svojej skupiny. Proti návrhu uznesenia hlasovalo 108 socialistov.

Banka Únie požičia peniaze na plynovod z Poľska. Klimatické ciele tým vraj neohrozí

Poľsko je posledná susedná krajina, s ktorou Slovensko nemá plynové prepojenie. Pôžičkou sedemdesiatich miliónov eur k vybudovaniu slovensko-poľského plynovodu prispeje aj Európska investičná banka.

Krišjānis Kariņš (EĽS), lotyšský europoslanec z výboru pre energetiku, zavrhol pokus „zelených populistov a ich podporovateľov“ zablokovať PCI. Uviedol, že by to bolo „čisté šialenstvo“ a znamenalo by to zrušenie návrhu Komisie investovať 873 miliárd eur do kľúčových projektov, z ktorých mnohé nie sú založené na fosílnych palivách.

Uznesenie nemalo právne záväzný charakter. Zoznam PCI navrhuje Komisia a schvaľuje Rada EÚ.

Plynovod, ktorý nepatrí Rusku

„Europoslanci si nemôžu vyberať projekty, ktoré chcú zablokovať,“ uviedol Kariņš. Vysvetlil, že hlasovanie by ohrozilo všetkých 173 projektov, vrátane morského prepojenia a prenosu obnoviteľnej energie medzi Španielskom a Francúzskom v Biskajskom zálive a projektu na prenos veternej energie medzi Dánskom a Nemeckom.

Jedným z najvýznamnejších projektov na zozname je Južný plynový koridor, ktorý by mal do roku 2020 priviesť azerbajdžanský plyn do Európy.

Je to zatiaľ jediný projekt, ktorý prinesie do Európy plyn prostredníctvom plynovodu z východu, ktorý nepatrí Rusku.

Únia dostala studenú sprchu, Gazprom chce vstúpiť do plynovodu TAP

Plynovod z Turecka do Talianska mal pôvodne privážať plyn z Azerbajdžanu.

Kapacita európskej časti Južného plynového koridoru, plynovodu TAP, je 10 až 15 miliárd kubických metrov (BCM) ročne, čo je pomerne malý objem v porovnaní so 193,9 BCM plynu dovezenými z Ruska v minulom roku. Moskva vníma Južný plynový koridor ako konkurenciu pre svoje vlastné projekty, napríklad plynovod do Turecka TurkStream.

Plynovod TAP dokázal získať rekordne vysoké pôžičky vďaka tomu, že má status Projektu spoločného záujmu.