Ankara nechce francúzske firmy v projekte plynovodu

„Stiahli sme našu prihlášku na účasť (na projekte Nabucco) pretože si myslíme, že rozhodnutie tureckých úradov diktovali politické dôvody“, povedal 18. februára francúzsky minister obchodu Hevré Novelli počas návštevy Istanbulu, keď oznámil že sa Gas de France (GDF) už nebude uchádzať o účasť na projekte.

GDF je po Total druhou francúzskou firmou, ktorej Ankara z politických dôvodov zabránila podieľať sa na projekte stavby plynovodu Nabucco. Turecko je v tomto prípade kľúčovou tranzitnou krajinou.

Rastú obavy, že konflikt medzi Parížom a Ankarou poškodí aj hospodárske vzťahy. Prezident Sarkozy sa nijak netají odporov voči členstvu Turecka v EÚ a pred rokom otvorene vyhlásil: „Turecko nemá v Európe miesto.“

Bezprostrednou príčinou je však tento krát zákon, schválený Národným zhromaždením a posunutý do Senátu, poľa ktorého bude nezákonné verejne popierať genocídu tureckých Arménov v roku 1915. Minister Novelli sa pokúsil situáciu odľahčiť vyhlásením, že francúzska vláda ešte zákon neprijala a nie je ani súčasťou jej vládnej agendy.

Novelli tiež zdôraznil, že GDF „hľadí vpred“ a jeho budúcu účasť na projekte nemožno vylúčiť. „Je pravdou, že politické nezhody ovplyvnili ekonomické rozhodnutia… no (ekonomické) rozhodnutia treba prijímať na základe ekonomických argumentov.“

Mapa: Projekt Nabucco
Zdroj: www.nabucco-pipeline.com

Plynovod Nabucco sa má v dĺžke 3400 kilometrov tiahnuť z východu Turecka cez Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko do Rakúska. Ročne má prepraviť 31 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Projekt má aj svoj geopolitický význam – Európu napája na zdroje v strednej Ázii a obchádza pritom územie Ruska. Zatiaľ sa však stretáva s problémami, nedostatkom financií a slabou politickou vôľou členských krajín.