Banky možno požičajú 4 mld. eur pre Nabucco

zdroj: flickr, autor: Tiddler

V rámci finančných plánov by Európska investičná banka (EIB) mohla prispieť sumou vo výške 2 mld. eur, Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) sumou 1,2 mld. eur a Medzinárodná finančná korporácia (IFC) vo výške 800 mil. eur.

Podľa bánk a akcionárov Nabucca je rozvrhnutie finančného plánu krokom vpred v projekte, ktorý bude stáť celkovo 7,9 mld. eur. Plynovod bude mať kapacitu 31 mld. kubických metrov plynu ročne. Povedie z  oblasti Kaspického mora a Blízkeho východu do Rakúska cez Turecko a východnú Európu. Očakáva sa od neho diverzifikácia európskych zdrojov a zníženie závislosti na Rusku.

Reinhard Mitschek, výkonný riaditeľ Nabucco Gas Pipeline International GmbH, vyhlásil, že sa navzdory politickým vzťahom neobáva o spoľahlivosť dodávok plynu z krajín ako Azerbajdžan, Turkménsko alebo Irak.

„Vidíme, že Azerbajdžan pripravuje verejnú súťaž pre dodávky plynu do Európy. Irak tiež chystá dodávanie plynu bez ohľadu na politické faktory,“ povedal Mitschek. Preto je „úplne isté“, že sa plyn bude dodávať, podotkol. Jedinou otázkou zostáva, ktorá krajina bude prvá.

V pokuse o odľahčenie obáv z dôsledkov projektu na životné prostredie banky zdôrazňujú, že finančné odhady počítajú s vysokými environmentálnymi a spoločenskými štandardmi.

Pozície

Európska komisia uvítala podpis mandátneho listu a súhlasila s „pevným záväzkom“ finančných inštitúcií. Ide podľa nej o dôležitý krok k realizácii projektu. Vedenie EÚ podporuje prvú fázu budovania Nabucca sumou 200 mil. eur v rámci Európskeho energetického programu pre hospodársku obnovu (EEPO).

„Projekt Nabucco ako strategický článok južného plynového koridoru a európskej energetickej bezpečnosti má plnú podporu zo strany Komisie,“ píše sa vo vyhlásení.

Podľa RWE ako akcionára projektu je vôľa finančných inštitúcií poskytnúť 4 mld. eur signálom pre dodávateľské krajiny, že Nabucco má plnú politickú podporu Európy a medzinárodného spoločenstva.

„Nabucco je najbezpečnejší a najatraktívnejší investičný projekt a ekonomicky najlepšia možnosť pre Južný koridor. Je finančne efektívnejší ako ktorýkoľvek porovnateľný projekt výstavby plynovodu, keď vezmeme do úvahy celkové výdavky od začatia výstavby až po konečných zákazníkov,“ povedal Stefan Judish z RWE.

Zoskupenie mimovládnych organizácií CEE Bankwatch Network nalieha, aby sa banky nepodieľali na projektoch fosílnych palív, ale aby skôr zvýšili financovanie projektov energetickej efektívnosti v Strednej a Východnej Európe.

„EIB by mala byť finančnou hybnou silou EÚ a mala by sa riadiť klimatickými dohodami Únie. V roku 2009 poskytla EIB v dvanástich nových členských štátoch Strednej a Východnej Európy biednych 190 mil. eur na energetickú efektívnosť, z toho 120 mil. na budovanie nových plynových a uhoľných elektrární,“ vyhlásil Piotr Trzaskowski, koordinátor Bankwatch pre energetiku a životné prostredie. „V tejto súvislosti je pôžička 2 mld. eur z EIB pre Nabucoo veľmi zvláštna a vyslovene riskantná pri dosahovaní klimatických cieľov,“ dodal.

Ďalšie kroky

  • 2013: Zahájenie výstavby
  • 2015: Zahájenie prevádzky plynovodu