Belgičania odstavili dva reaktory kvôli prasklinám

Belgicko približne do konca septembra pozastavilo prevádzku reaktora 3 v atómovej elektrárni Doel, ktorý má inštalovanú kapacitu 1006 MW. Dôvodom je objav podozrivých trhlín v tlakovej nádobe.

Praskliny sa zistili počas pravidelnej 10-ročnej inšpekcie, ktorá sa začala v júni za použitia nového druhu ultrazvukového senzora. Ten indikoval možnú prítomnosť trhlín.

Doel 3 je v prevádzke od roku 1982. Elektráreň sa nachádza severne od mesta Antverpy a blízko hraníc s Holandskom. V okruhu 75 km žije asi 9 miliónov ľudí.

Generálny riaditeľ Federálnej agentúry pre jadrovú kontrolu (AFCN/FANC) Willy De Roovere uviedol, že ultrazvuk odhalil tisíce trhlín. Nepredstavujú síce žiadnu okamžitú hrozbu, avšak ich množstvo ho zarazilo.

Je možné, že trhliny sú v nádobe už od počiatku, ale dosiaľ neboli odhalené, keďže sa nepoužívala nová metóda ultrazvuku.

Reaktor prejde dôkladnou kontrolou domácich aj externých odborníkov. Z reaktora odstránili palivo a z preventívnych dôvodov sa inšpektori pozrú na možné trhliny aj na ostatných jadrových blokoch.

De Roovere poukázal na to, že pre prevádzkovateľa elektrárne firmu Electrabel, ktorá je dcérskou spoločnosťou francúzskeho GDF Suez, bolo vždy problémom splniť požiadavky bezpečnosti.

Na tlačovej konferencii tiež dodal, že Electrabel bude musieť preukázať, že „v období zostávajúcej životnosti neexistuje jediné riziko“.

Hovorkyňa spoločnosti sa pre Reuters vyjadrila: „Je bezpečné alebo nie je pokračovať v produkcii na Doel 3? To budeme musieť teraz dokázať.“

Anomália

Electrabel v oficiálnom stanovisku minulý týždeň uviedla, že inšpekcie počas pravidelnej previerky na elektrárni Doel 3 zistili „objavy, ktoré vyžadujú ďalšiu analýzu internými a externými expertmi … Reaktor sa opätovne nespustí pokiaľ nebudú všetky výsledky.“

Na sedembodovej medzinárodnej škále INES pre posudzovanie porúch a havárií jadrových zariadení tejto udalosti priradili stupeň 1 – anomália, avšak FANC informoval, že v závislosti na zisteniach sa môže zmeniť.

Tlakovú nádobu vyrobila už skrachovaná holandská firma Rotterdamsche Droogdok Maatschappi (RDM), ktorá tiež skonštruovala nádobu pre reaktor Tihange 2 a časti atómových elektrárni v ďalších európskych a amerických krajinách.

Belgická tlačová agentúra informovala, že vo štvrtok (16.8.) sa odstavil aj reaktor Tihange 2.

„Rád by som pripomenul, že Doel 3 a Tihange 2 sú v súčasnosti odstavené a nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre obyvateľstvo, zamestnancov ani životné prostredie,“ povedal De Roovere.

Diskusie so zahraničím

Podľa Jadrovej energetickej agentúry (NEA), ktorá pôsobí v rámci OECD, sa holandský výrobca RDM podieľal na výstavbe dvoch blokov v Nemecku, ktoré už nie sú v prevádzke, ale tiež dvoch blokov v Holandsku, Španielsku a Švajčiarsku, jedného bloku vo Švédsku a Argentíne a desiatich blokov v USA.  

Vo štvrtok sa z iniciatívy FANC stretli v Bruseli delegáti jadrových úradov z USA, Francúzska, Švajčiarska, Holandska, Nemecka, Španielska, Švédska a Veľkej Británie, aby prebrali situáciu v reaktore.

De Roovere uviedol, že šlo o informačné stretnutie „a nie aby robili závery o jeho budúcnosti. Pokiaľ ide ďalšie kroky pre Doel 3, dodatočné skúmanie sa dokončí na konci septembra.“

Ďalšie stretnutie týchto dozorných orgánov je naplánované na október.

Záťažové testy

V belgickej správe zo záťažových testov z apríla 2012, ktorá zohľadňuje aj tretiu fázu partnerského posúdenia, sa píše: „Hodnotenia robustnosti elektrární a zohľadnené situácie sa považujú za adekvátne. Celkovo sa robustnosť zariadení považuje belgickým regulačným úradom za uspokojivú.“

Podľa úradu FANC sú závery záťažových testov, ktoré sa sústredili na vonkajšie iniciačné udalosti, „stále absolútne v platnosti. V každom prípade mali úplne odlišný účel“.

Podľa júlového plánu o ukončení prevádzky jadrových elektrární na území Belgicka sa mal reaktor Doel 3 definitívne odstaviť v roku 2022. (EurActiv, 27.07.2012)

Konečné výsledky záťažových testov, na ktorých sa dohodli krajiny EÚ v minulom roku, by mali byť známe v októbri. Komisár pre energetiku Günther Oettinger počas návštevy nemeckého Essenu reagoval aj na aktuálne dianie v Belgicku. Uviedol, že októbrové výsledky testov zohľadnia aj riziká spojené s prasklinami na Doel 2.

„V nadchádzajúcich týždňoch očakávame jasné výsledky od belgických regulačných úradov o možných rizikách,“ citovala ho agentúra Reuters.