Belgicko je malá krajina, ktorá má veľa veternej energie

Veterné turbíny v Belgicku [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Rozvoj turbín pri pobreží vyšvihol krajinu pri Severnom mori na piate miesto v celosvetovom porovnaní.

Okolo milióna belgických domácností sú od leta tohto roku zásobované elektrinou vyrobenou veternými turbínami v Severnom mori v blízkosti pobrežia. Uviedla to v piatok 17. augusta tlačová agentúra Belga.

Agentúra pripomenula, že na rozľahlých plážach v Ostende, ktoré sú obľúbenou destináciou turistov, v auguste pribudli tisíce malých veterných mlynov symbolizujúcich míľnik v belgickom snažení prejsť na obnoviteľné zdroje energie. Elektrinu z vetra zabezpečuje 274 „vrtúľ“, ktoré sú súčasťou belgických pobrežných veterných fariem.

Počet veterných turbín v blízkosti pobrežia rýchlo narastá zároveň s vývojom najnovších technológií v tejto oblasti. Belga upozornila, že najnovšie generácie veterných elektrární vyprodukujú dvakrát viac energie ako staršie typy.

Malá krajina, veľa turbín

Belgicko sa rozhodlo investovať do zdrojov obnoviteľnej energie a stáva sa jedným z najvýznamnejších hráčov v tomto sektore. Doteraz už bola preinvestovaná jedna miliarda eur, z verejných aj súkromných zdrojov, pričom ide o veterné turbíny so životnosťou okolo dvadsať rokov.

V4 dáva prednosť megalomanským projektom pred čistou energiou

Politici v krajinách Vyšehradskej skupiny uprednostňujú tradičné zdroje energie ako uhlie a jadro pred obnoviteľnými alternatívami, ktoré vedú k energetickej sebestačnosti. Európska únia je dnes jediná, kto to môže zmeniť, píše ADA ÁMON.

„Belgicko má veľmi malú plochu Severného mora v porovnaní s ostatnými krajinami, ako je Spojené kráľovstvo, Nemecko alebo Holandsko. Ale aj napriek tomu je na piatom mieste na svete s inštalovaným výkonom 1100 MW,“ opísala situáciu generálna tajomníčka belgickej platformy pre námorné veterné elektrárne Annemie Vermeylenová.

Upozornila, že Belgicku sa v tomto smere darí lepšie ako Holandsku.

Čoraz viac elektriny z vetra

Podľa Belga najväčšími hráčmi v tejto oblasti sú Spojené kráľovstvo, Čína, Dánsko a Nemecko. Malé Belgicko v lete tohto roku obsadilo piatu priečku.

Dotujte miniatómky, pomôžete klíme aj ekonomike, radia experti britskej vláde

Spojené kráľovstvo by malo dotovať malé modulárne reaktory podobne, ako to robí v prípade veterných fariem, odporúča nezávislá správa, ktorú si objednala britská vláda.

Európska únia v rámci svojej energetickej politiky otvorene podporuje prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Organizácia WindEurope uviedla, že v roku 2017 na európskej úrovni 11 krajín s takmer 4000 veternými turbínami zaistilo 15,8 GW vyrobenej elektriny, čo bol 25-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. WindEurope potvrdila, že rozvoj veterných turbín na súši aj na mori,  pokračoval dynamickým tempom aj v prvom semestri 2018.