Bieloruská atómová elektráreň straší Litvu

Nedostatok informácií z Bieloruska, východného suseda Litvy, o výstavbe jadrovej elektrárne blízko spoločných hraníc sú dôvodom k obavám, uviedol Ažubalis.

Minister povedal, že svoje rastúce obavy v tejto záležitosti predstavila aj v rámci Severobaltickej spolupráce, do ktorej sú zapojené aj Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Švédsko, Dánsko, Nórsko a Island.

V médiách sa objavili správy, že Bielorusko plánuje elektráreň uviesť do prevádzky, ale informácií je veľmi málo. Podľa oficiálnej bieloruskej stránky Minsk momentálne rokuje s francúzskymi, japonskými i juhokórejskými spoločnosťami, avšak stále udržuje partnerstvo s Ruskou federáciou.

„Akákoľvek krajina by [vyjadrila obavy], ak by nebola schopná na dostať adekvátne odpovede podľa Dohovoru z Espoo (Dohovor o hodnotení vplyvu na životné prostredie v cezhraničnom kontexte) a podľa požiadaviek IAEA“ (Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu), uviedol Ažubalis.

Podľa ministra nie je Litva proti rozvoju atómovej energie v susednej krajine, naopak, Vilnius tiež plánuje nahradiť svoju elektráreň Ignalina, ktorú musel pod tlakom z EÚ uzatvoriť.

Trvá ale na tom, aby Bielorusko dodržiavalo tie isté štandardy transparentnosti a medzinárodných postupov ako iné krajiny.

Na otázku o ruských plánoch postaviť jadrovú elektráreň v Kaliningrade, ruskej enkláve medzi Poľskom a Litva, Ažubalis poznamenal, že ide o „čisto politický“ projekt.

„Zatiaľ len počúvame slogany, „ideme postaviť“ a „postavíme“. Ale […stále] nemáme správu o posúdení vplyvov na životné prostredia. Tak ako v Bielorusku,“ dodal.

Minister poprel, že by jeho krajina prijala oficiálny politický postoj ohľadom plynovodu Severná vetva. Uviedol, že plynovod, ktorého konštrukcia začala s požehnaním Únie ignoroval environmentálne obavy, vrátane nemeckých, kde podľa jeho slov Strana zelených silno oponovala.

Ažubalis povedal, že jeho krajina berie energetickú bezpečnosť veľmi vážne. Rovnako ako Lotyšsko a Estónsko ani Litva dosiaľ nie je prepojená s európskymi kontinentálnymi sieťami.

„Sme členmi EÚ a mali by sme patriť do elektrickej siete Únie. S využívaním ruskej elektriny by sme sa nikdy členmi klubu nestali,“ uviedol.

Minister počas rozhovoru tiež hovoril o pozíciách Litvy k dlhodobému rozpočtovému rámcu EÚ, vzťahoch Únie a Ruska, predchádzaní znovu-objavenia komunizmu a o demokratizácii strednej Ázie.

Celé interview v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.