Európska komisia plánuje predložiť prísnejšie pravidlá pre využívanie biomasy na výrobu tepla a elektriny. Majú zabrániť spaľovaniu hodnotného dreva a výrubu lesov.
Agentúra Reuters sa dostala k pracovnej verzii návrhu zmeny pravidiel pre využívanie biomasy.
Prečo je to dôležité
Obnoviteľné zdroje (OZE) majú v EÚ asi 20 percentný podiel na energetickom mixe (údaj za rok 2019). Asi polovicu z toho tvorí biomasa. V niektorých krajinách je však jej podiel výraznejší.
Akékoľvek sprísnenie pravidiel bude znamenať, že krajiny budú musieť hľadať iné cesty, ako naplniť ciele v podiele obnoviteľných zdrojov energie. To môže priniesť dodatočné náklady.
Okrem toho, energetické využívanie biomasy sa stalo výhodným biznisom: od pestovania dreva, cez ťažbu, výrobu peliet, po inštaláciu a prevádzku kotlov. Toto podnikanie je živené aj z verejnej podpory využívania OZE. Prísnejšie pravidlá priškrtia tok verejných peňazí.
Čo by sa malo zmeniť
Pravidlá klasifikácie využívania biomasy ako obnoviteľného zdroja energie sa majú sprísniť. Cieľom je zabrániť vyrúbavaniu lesov a spaľovaniu dreva, ktoré je možné využiť na iné účely, napríklad v stavebníctve, či pri výrobe nábytku.
V súčasnosti musia požiadavky udržateľnosti spĺňať len prevádzky využívajúce biomasu – teplárne a elektrárne – s kapacitou vyššou než 20 megawattov. Európska komisia navrhuje znížiť hranicu na päť megawattov.
Podľa návrhu sa budú inštalácie považovať za udržateľné len v prípade, ak budú produkovať o 70 percent menej emisií, než fosílne palivá. V súčasnosti sa toto pravidlo vzťahuje len na tie elektrárne a teplárne, ktoré boli spustené v tomto roku.
Národné podporné schémy majú podľa návrhu sledovať „kaskádový princíp“: drevo by malo byť spálené na výrobu energie až v poslednom rade, keď nemá iné využitie.
Čo bude nasledovať
Nové pravidlá chce Komisia zverejniť 14. júla, ako súčasť balíka opatrení, ktoré zabezpečia zníženie emisií o 55 percent do roku 2030. Je teda možné, že zverejnené znenie bude rozdielne oproti dokumentu, ktorý unikol do médií.
Zmeny budú vyžadovať súhlas europarlamentu i členských krajín. Viaceré z nich sa doteraz stavali k sprísneniu pravidiel udržateľnosti pre využívanie biomasy zdržanlivo.
Text je súčasťou prehľadu Týždeň v európskej ekonomike, ktorý EURACTIV Slovensko uverejňuje v spolupráci s Denníkom N.