BP bude možno opäť ťažiť v Mexickom zálive

Foto: Flickr.com / mikebaird (licencia Creative Commons)

Koncern BP sa nechce vzdať svojho bohatého náleziska v Mexickom zálive. Napriek nehode, ktorá si vyžiadala životy 11 robotníkov a spôsobila najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách, sa nedá povedať, či bude ťažba v Mexickom zálive pokračovať aj v budúcnosti. „Evidentne je tu množstvo ropy a zemného plynu a budeme musieť porozmýšľať, čo s tým spravíme,“ cituje Energy Daily Douga Suttlesa, prevádzkového manažéra BP. „Prehlásili sme, že pôvodný vrt bude uzavretý a jeho okolie opustené.“ O ďalšej ťažbe v oblasti sa zatiaľ nerozhodlo.

Spoločnosť v súčasnosti čelí vysokým výdavkom. Pokuty a náklady na čistiace a kompenzačné práce sa vyšplhali na 6,1 miliardy dolárov. O odpredaní ťažobných práv inému ropnému koncernu zatiaľ BP neuvažuje.

Napriek zastaveniu unikajúcej ropy nie je všetkému koniec. Funkcionári pripomínajú rozsiahle čistiace práce a experti varujú, že dôsledky úniku sa môžu prejaviť aj o mnoho rokov alebo desaťročí neskôr. Masívna škvrna sa síce rozpustila, resp. rozptýlila, drobné kvapky sú však stále veľmi toxické pre morský ekosystém, ktorý je základom obrovského komerčného a rekreačného rybárskeho priemyslu.

Odsávaním a pálením sa odstránilo len 8% z celkového množstva ropy. Síce sa relatívne rýchlo rozpadáva pomocou biologických procesov, problémom ale zostáva jej ohromné množstvo. „Sú to preteky medzi mikroorganizmami, ktoré ju požierajú a všetkým ostatným, čo je pred ňou nechránené,“ povedal podľa Energy Daily Larry McKinney z výskumného inštitútu v Texase. „Práca mikroorganizmov má svoju cenu. Sú to organizmy, a preto spotrebovávajú kyslík.“

Ropná katastrofa môže byť kritickým zásahom pre morský ekosystém. Mexický záliv bol už aj tak zaťažený pobrežnou eróziou a tzv. „mŕtvou zónou“ vody. Mŕtva zóna vzniká v dôsledku poľnohospodárskej činnosti ľudí, ktorá stimuluje rast morských rias. Tie plytvajú kyslíkom, ktorý chýba morským živočíchom vrátane mikroorganizmov rozkladajúcich ropu. Skutočné znepokojenie prichádza s možnosťou, že sa ekosystém v zálive už nikdy nespamätá.

Po mesiacoch snahy je na dosah trvalé zničenie ropného vrtu Mocondo. BP vyhlásila za najpravdepodobnejší termín vyhĺbenia prvých dvoch odľahčujúcich vrtov polovicu augusta.