Bridlicový plyn v Británii vyvoláva protesty

foto: bridlica, zdroj: flickr, autor: tonquetyed

Hoci sa EÚ snaží diverzifikovať svoje dodávky energie, nová vedecká štúdia, vydaná len mesiac pred plánovaným spustením vrtov pre získavanie bridlicového plynu vo Veľkej Británii spoločnosťou Cuadrilla Resources, požaduje moratórium na jeho ťažbu.

Štúdia, ktorú vydalo Tyndall Centre for Climate Change Research varuje, že predtým ako sa povolia akékoľvek projekty, je potrebný ďalší výskum dôsledkov vrtov pre životné prostredie.

Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Cuadrilla sú ale problémy pri extrakcii bridlicového plynu „veľmi zriedkavé“ a jeho firma využíva najmodernejšiu dostupnú technológiu.

Britské ministerstvo pre energetiku a klimatické zmeny akceptovalo uistenia spoločnosti Cuadrilla, že prevádzka ťažby v Bowland, asi 4,6 km od mesta Blackpool, nespôsobí žiadne škody na životnom prostredí.

Firma už otestovala vrt s hĺbkou asi 2743 metrov a je pripravená čoskoro spustiť ťažbu. Verí že nálezisko by v budúcnosti mohlo pokryť asi 10% celkovej potreby plynu v Británii.

Horiaca voda v USA

Ochranári prírody sa obávajú, že výzva k zákazu ťažby zostane bez povšimnutia. „Je to absolútne nebezpečné, pretože používajú technológiu, ktorá ešte nebola odskúšaná,“ uviedol Darek Urbaniak z organizácie Priatelia Zeme Európa. Obáva sa, že používané chemikálie by sa mohli dostať do podzemných vodných zdrojov.

Ako píše BBC, úrady v USA momentálne vyšetrujú obvinenia, že získavanie bridlicového plynu znečistilo vodné zdroje. V štáte New York sa zaviedol dočasný zákaz na produkciu bridlicového plynu po tom, čo došlo ku kontaminácii podzemnej vody. Nový film s názvom Gasland napríklad ukazuje obyvateľov z oblastí, kde sa bridlicový plyn získava, ako mohli po otvorení vodovodného kohútika zapáliť zvyšky plynu, ktorý bol v nej obsiahnutý. Ďalšie správy hovoria o odumieraní stromov a zamorenej pôde v okolí. Na druhú stranu bridlicový plyn transformoval americký trh s energiami a výrazne znížil ceny zemného plynu.

Podľa EÚ je bridlicový plyn príležitosťou

Hovorkyňa eurokomisára pre energetiku Marlene Holzner pre EurActiv uviedla:“ Veríme, že bridlicový plyn je príležitosťou…Potrebujeme plyn a dopyt po plyne sa v priebehu rokov zvýši, takže ak budeme schopní extrahovať plyn, pomôže nám to menej sa spoliehať na dovoz.“

Zároveň odmietla obavy autora správy, profesora Kevina Andersona, že bridlicový plyn môže oddialiť zavádzanie obnoviteľných alternatív zdrojov energie.

Komisia podľa hovorkyne začala pracovať na právnej štúdii, ktorá má objasniť či existujúca environmentálna legislatíva pokrýva aj tento druh ťažby. Zdôraznila, že medzitým musia byť rešpektované všetky platné predpisy o ochrane životného prostredia na národnej aj európskej úrovni.

„V existujúcich zákonoch existujú nejaké medzery a budeme ich presne sledovať, aby sme zistili, či máme prijať dodatočnú environmentálnu legislatívu,“ povedala Holzner.

Perspektívy v Európe

V členských krajinách sa prítomnosť bridlicového plynu predpokladá vo Francúzsku, Holandsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Rumunsku, Švédsku a Veľkej Británii. Na kontinente sa zatiaľ len skúmajú zásoby a možnosti vrtov, a niektoré energetické spoločnosti sa obávajú návratnosti investícií.

Vážne sa jeho perspektívami zaoberajú v Poľsku, ktoré vyrába energiu hlavne z uhlia a dve tretiny zemného plynu dováža z Ruska. V rokoch 2007 – 2010 tu napríklad úrady vydali 58 licencií na prieskum tohto nekonvenčného plynu najmä americkým spoločnostiam ako ExxonMobil, Chevron či ConocoPhillips. Ruská spoločnosť TNK-BP plánuje začať v prvej polovici tohto roku prieskum na východe Ukrajiny.