Británia dá milióny na elektromobily

FOTO TASR/AP/Remy de la Mauviniere

Podľa Philipa Hammonda z britského ministerstva dopravy budú mať záujemcovia nárok na dotáciu od januára 2011 až do marca 2012. Celková suma 43 miliónov libier (51.6 mil. eur), ktorá má byť na projekt vyčlenená, je miernym ústupom od plánov predchádzajúcej labouristickej vlády. Tá sľubovala, že na elektromobily v ďalších piatich rokoch venuje necelých 250 miliónov libier (teda 50 ročne).

Hovorca ministerstva dopravy však poprel, že by nová vláda podporu znižovala. „Počas prvých 18 mesiacov nedôjde k žiadnej redukcii dostupných fondov. Po uplynutí tejto doby budeme dôsledky podpory analyzovať a uvidíme, ako ďalej,“ uviedol pre agentúru Reuters.

Ďalej upresnil, že finančné príspevky až do výšky päť tisíc libier budú pokrývať maximálne štvrtinu z celkových nákladov na kúpu auta. „Keď prídu na trh lacnejšie elektromobily, môžeme rozdávať aj menšie dotácie a fondy nám vydržia dlhší čas,“ vysvetlil hovorca.

K prvému preskúmaniu celého systému dôjde v januári roku 2012, kedy britská vláda posúdi efektívnosť poskytovania podpory a určí jej výšku do ďalšieho obdobia.

(EurActiv s Reuters)