Británia frakovanie rozvíja, zvyšku Európy sa nedarí

Anglicko udelí nové licencie na prieskum ťažby bridlicového plynu. Oznámila to včera miestna vláda.

Rozhodnutie musí do 16 týždňov ešte schváliť miestna rada, vláda však prisľúbila, že podnikne všetky potrebné kroky na to, aby tento proces urýchlila. Komerčne životaschopná ťažba bridlicového plynu prostredníctvom tzv. hydraulického štiepenia, alebo frakovania v Európe by tak mala byť možná už do roku 2020.

„V prípade, že náš plán bude fungovať tak dobre ako dúfame, budeme mať zmysluplnú produkciu bridlicového plynu v Británii do konca tohto desaťročia,“ vyhlásil Patric Erwin, obchodný riaditeľ Anglicko- švajčiarskej chemickej spoločnosti Ineos, ktorá získala tri licencie na ťažbu.

Nekonvenčný bridlicový plyn, ktorý sa nachádza v podzemných puklinách, spoločnosti ťažia vstrekovaním vody, piesku a chemikálií pod vysokým tlakom do podložia. Podľa ochranárov môže spôsobiť kontamináciu podzemných a povrchových vôd, znečistenie ovzdušia smogom či zvýšiť riziko zemetrasenia.

Britskí odporcovia tejto kontroverznej metódy sa nevzdávajú. „Začneme stovky bitiek na ochranu nášho vidieka pred znečistením, hlukom a vrtnými súpravami, ktoré s frakovaním prichádzajú,“ reagovala na rozhodnutie vlády šéfka energetickej kampane Greenpeace Daisy Sands.

Napriek tomu, že britská vláda oficiálne podporuje rozvoj hydraulického štiepenia, ktoré by malo vytvoriť až 64 000 pracovných miest, Škótsko a Walese na tento druh ťažby aj naďalej uplatňujú moratórium. Dôvodom sú práve obavy verejnosti o životné prostredie.

Červená vo zvyšku Európy?

Frakovaniu sa vo zvyšku Európy veľmi nedarí. Francúzska energetická spoločnosť Total v pondelok oznámila, že zastavila prieskum bridlicového plynu v Dánsku pri severskom meste Frederikshavn.

Dánsky minister pre energetiku Lars Lilleholt zároveň potvrdil, že v blízkej budúcnosti neočakáva ďalšie prieskumy bridlicových plynov, pretože vláda neschválila žiadne nové licencie. Ľavicoví poslanci medzičasom vyzvali dánsky Parlament, aby prijal celonárodný zákaz ťažby tohto nekonvenčného plynu.

Energetické spoločnosti odchádzajú aj z Poľska, ktoré dúfalo bridlicový plyn využiť na posilnenie nezávislosti od Ruska a ekonomický boom.

Ešte v roku 2011 Americká energetická informačná agentúra odhadla, že v Poľskom podzemí leží približne 5,3 biliónov kubických metrov plynu. Poľský geologický inštitút v roku 2012 prišiel s triezvejším odhadom, ktorý zásoby stanovil na 346-768 miliárd kubických metrov.

Ani po štyroch rokoch prieskumného vŕtania sa medzinárodným spoločnostiam nepodarilo nájsť dostatočné zásoby, ktoré by boli vhodné na komerčnú prevádzku. V júni tak podľa informácií agentúry Reuters Poľsko opustila posledná veľká ťažobná spoločnosť ConocoPhilips.

Neobľúbená metóda

Na rozdiel od Spojených štátov amerických nie je vo všeobecnosti hydraulické frakovanie v Európe v obľube. Viaceré krajiny a to vrátane Nemecka, Bulharska a Rumunka dokonca na túto metódu uvalili moratórium.

Dôvodov môže je hneď niekoľko. Podľa americkej legislatívy napríklad majiteľ pozemku vlastní aj nerastné bohatstvo pod ním. V prípade Európy však patrí štátu.

„Samozrejme súkromník, na rozdiel od štátu, sa veľmi nezaťažuje environmentálnymi dôvodmi, chce čo najskôr zbohatnúť. Preto ten „boom“ ťažby bridlicového plynu v USA,“ vysvetlil v rozhovore pre EurActiv výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Ján Klepáč.

Závažným dôvodom je aj fakt, že bridlicový plyn sa v USA ťaží prevažne v neobývaných oblastiach, kým v Európe môže ťažba zasiahnuť aj miesta v tesnej blízkosti obytných domov.

Analytici upozorňujú aj na chýbajúce finančné impulzy. „Motivátorom pre investície (do  výskumu hydraulického štiepenia v USA) mohla byt aj skutočnosť, že ceny plynu na tamojšom trhu boli relatívne vysoké. Pre porovnanie, dnešné ceny plynu v USA sú z hľadiska členenia na svetové regióny najnižšie. Ak sa pozrieme do Európy, je pravda, že ceny mame oproti USA značne vyššie, ale súčasné netreba zabúdať, sú výrazne nižšie než ceny na japonskom alebo kontinentálnom ázijskom trhu,“ povedal pre EurActiv energetický analytik Michal Hudec.

Frakovanie na Slovensku

Na Slovensku sa malé zásoby bridlicového plynu nachádzajú v severovýchodnej časti krajiny. O prieskum majú záujme ťažobné spoločnosti najmä v okolí Medzilaboriec.

„Na Slovensku nemáme významné zdroje bridlicových plynov ani ropy. Aj napriek tomu má spoločnosť Alpine Oil &Gas už niekoľko rokov povolenie na prieskum a skúma bridlicové podložie na východnom Slovensku…Myslíme si, že by ministerstvo životného prostredia malo chrániť dané územie a zdravie obyvateľov pred prípadnou ťažbou bridlicového plynu a ropy, ktoré patria vo svete k najvážnejším environmentálnym problémom,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

„Bridlicové plyny vzhľadom na slabé zásoby na východnom Slovensku nevyriešia našu energetickú bezpečnosť ani problémy klimatickej zmeny,“ dodal.