Briti odstavili najstaršiu atómovú elektráreň na svete

V stredu ukončili prevádzku najstaršieho reaktora na svete, ktorý fungoval od 60. rokov. V roku 2025 by sa však len niekoľko stovák metrov ďalej mala spustiť nová atómová elektráreň, ktorú plánujú vybudovať nemecké spoločnosti E.ON a RWE. V porovnaní s odstaveným zariadením má mať šesťnásobne vyššiu kapacitu.

Niektorí miestni obyvatelia ale nie sú z plánov nadšení. Kritizujú, že tak ako nemali žiadne slovo pri výstavbe elektrárne v 60. rokoch, ani tentoraz nemali veľa možností ovplyvniť rozhodovanie vlády v Londýne. Tá v júni 2011 lokalitu Oldbury zaradila do užšieho výberu strategicky vhodných oblastí pre výstavbu nových jadrových zdrojov.

Odstavenie elektrárne bolo pôvodne naplánované už na koniec roka 2008. Reaktorom ale priebežne udeľovali povolenia na ďalšiu prevádzku. Blok číslo 2 tak definitívne odstavili až 30. júna 2011. Len dva týždne potom ale došlo k automatickému vypnutiu bloku 1, keďže došlo k „problémom na zariadení pre dopĺňanie paliva“. Po opätovnom spustení tento blok definitívne odstavili z prevádzky dňa 29. februára 2012.

Budúca energia

Novú výkonnejšiu elektráreň chce v Oldbury postaviť spoločnosť Horizon, ktorá je spoločným podnikom dvoch nemeckých energetických koncernov. Britská vláda jadro podporuje ako nízkoemisný a stabilný zdroje energie. Keďže by malo ísť o takzvané tlakovodné reaktory, aj po ubezpečovaní o malých rizikách jadrovej energetiky, je rezidentom jasné, že veľké chladiace veže jasne zasiahnu do vzhľadu miestneho prostredia.

Projekt je zatiaľ len v počiatočnej fáze. Horizon bude stále potrebovať získať nutné plánovacie a environmentálne povolenia od národných úradov aj miestnej samosprávy, kde by sa mohol hlas miestnych obyvateľov prejaviť výraznejšie. Dobre si pamätajú na haváriu v japonskej elektrárni Fukušima, ktorej prvé výročie si svet pripomenie už o pár dní.

Zamestnanci starej elektrárne, najmä tí, ktorí v nej pracovali desiatky rokov, sa jej odstavenia obávali. Poukazovali, že Fukušima viedla k ešte väčšiemu dôrazu na jadrovú bezpečnosť pri prevádzke elektrárne. Väčšina zo zamestnancov sa bude podieľať na demontáži zariadení počas nasledujúcich 12 – 18 mesiacov. Potom ich počet značne klesne, pričom veľa z nich pôjde do dôchodku. Nová elektráreň by ale mohla byť potenciálnym zamestnávateľov časti pracovníkov z tej starej.