British Airways chcú letecké palivo z obnoviteľných zdrojov

Foto: Flickr.com / lrargerich (Licencia Creative Commons)

Európska schéma obchodovania s emisiami núti leteckých dopravcov obmedzovať uhlíkovú stopu za svojimi lietadlami. Spoločnosť British Airways v tejto súvislosti oznámila, že chce do svojich lietadiel tankovať letecké palivo, ktoré sa vyrobí z obnoviteľných zdrojov, konkrétne z odpadovej biomasy, informuje portál CleanTechies.

Nové palivo by sa malo získať spracovaním odpadovej biomasy na skládkach pri Londýne. Ročne by sa malo 500 tis. ton biologického odpadu premeniť na 16 mil. galónov paliva. Britský dopravca už uzavrel partnerstvo s americkou firmou Solena Group, ktorá sa ako prvá v Európe začala zaoberať myšlienkou výroby leteckých palív z biomasy.

Letecké palivo z biomasy zatiaľ nemá certifikáciu a schválenie od britských úradov. British Airways však veria, že do nádrží časti svojej flotily by mohli tankovať nízkouhlíkový zdroj energie v roku 2014, uzatvára CleanTechies.

EÚ predstavila Schému obchodovania s emisiami ETS v roku 2005. Spočiatku zahŕňala len niektoré energeticky náročné odvetvia priemyslu. Ich zoznam sa však postupne rozširuje. Spoločenstvo nedávno prijalo dodatky o leteckej doprave. Podľa nich sa s monitoringom emisií z lietadiel začalo v tomto roku. Na záväzný systém emisných povoleniek a obchodovania s nimi prejdú leteckí dopravcovia od roku 2013.