BP bude ťažiť v Stredomorí

Foto: Flickr.com / mikebaird (licencia Creative Commons)

Spoločnosť BP otvorí v blízkej budúcnosti novú ťažobnú ropnú plošinu, informuje Financial Times. V líbyjskom zálive Sidra bude získavať uhľovodíky z vrtov na morskom dne v hĺbke 1.700 metrov. BP bude ťažiť o 200 metrov hlbšie, než ako ťažila na ropnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive pred jej potopením v apríli tohto roka.

BP a Líbia sa na vybudovaní ropnej plošiny dohodli v roku 2007 za prítomnosti britského premiéra Tonyho Blaira. Hodnota kontraktu o geologickom prieskume bola 900 mil. dolárov.

Environmentalisti v tejto súvislosti upozorňujú, že by sa nemalo začať ťažiť skôr, ako sa preskúmajú dôvody, ktoré viedli ku kolapsu plošiny Deepwater Horizon. BP na druhej strane tvrdí, že z Mexického zálivu sa poučila a ďalšie rozširovanie ťažby realizuje s „veľkou obozretnosťou“.

„Pre jednu haváriu lietadla neprestanete lietať,“ vyhlásil Šokri Ghanem, riaditeľ líbyjskej národnej ťažobnej spoločnosti.

Dno Stredozemného mora sa pre ťažobné firmy stáva čoraz atraktívnejšie. Dôvodom je uvalenie moratória Barackom Obamom na hlbokú morskú ťažbu po tom, ako sa ekologická situácia vo vodách a na pobreží Mexického zálivu začala rapídne zhoršovať, dopĺňa FT.