Britské pobrežie majú lemovať veterné turbíny

Krátka správa

„Plán, ktorý dnes predkladám, môže firmám pomôcť vyrobiť až 25 gigawattov v pobrežných veterných elektrárňach, naviac k 8 plánovaným gigawattom“, vyhlásil v Berlíne 10. decembra britský minister priemyslu John Hutton. Takto by sa Británia stala celosvetovým lídrom vo využívaní pobrežnej veternej energie, a výrazne by sa priblížila k splneniu euro-záväzku, že do roku 2020 bude 20% energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Podľa vlády by 33 gigawattov stačilo na osvetlenie každej britskej domácnosti. Stavbe turbín bude predchádzať hodnotenie environmentálnych dopadov na more pri britskom pobreží.

Vo veterných elektrárňach sa dnes v Británii vyrába len 1% spotrebovanej elektriny. Podľa Huttona je však krajina „teraz najlepším miestom pre investície do pobrežnej veternej energie a budúci rok predbehneme Dánsko ako krajina s najvyššou kapacitou pobrežnej veternej energie“.

Huttonov plán sa však v Británii stretol so skepsou. Viacerí spochybňujú schopnosť trhu generovat potrebné obrovské investície. Dan Lewis z Economi Research Council si myslí, že vláda „klame vo veľkom rozsahu sama seba. O investície do pobrežných veterných elektrární sa investori nebudú trhať.“ Príčiny vidí pomalej návratnosti nákladov, ako aj nedostatočných kapacitách inštalácie turbín a ich malej účinnosti.

Vláda chce projekt podporiť veľkými subvenciami. Výkonný riaditeľ Greenpeace UK John Sauven však tvrdí, že potrebnú dôveru investorov zabezpečia len„dlhodobo garantované výhodné tarify, ktoré uprednostňujú všetci naši európski partneri“.

Objavujú sa aj obavy, že ide len o prázdne sľuby. Jeremy Leggett, bývalý člen poradného výboru pre obnoviteľné zdroje povedal: „Nemyslím si, že táto vláda to myslela s obnoviteľnými zdrojmi niekedy vážne, dokonca si myslím, že ich úradníci brzdili, aby vytvorili priestor pre zastaranú a nebezpečnú technológiu, jadrovú energiu.“