Brusel a Kyjev hodnotia rokovania o plyne rôzne

Ukrajina a Rusko pokročili v rokovaniach o cene, konštatoval komisár EÚ pre energetiku vo svojom stanovisku. Jeho návrh Ukrajine, aby splatila z dlhu 2 miliardy dolárov, môže vydláždiť cestu pred piatkovými rozhovormi.

Günther Oettinger po trilaterálnych rozhovoroch s ruským a ukrajinským ministrom energetiky povedal, že obe vlády by mali preštudovať jeho návrh, podľa ktorého Ukrajina zaplatí Rusom 2 miliardy dolárov do štvrtka a ďalších 500 miliónov dolárov do 7. júna.

Naftogaz tvrdí, že Rusko nie je „konštruktívne“ a požaduje od Kyjeva, aby zaplatil celý dlh, vrátane časti, ktorá je podľa spoločnosti sporná.

„Naftogazu chýba v rokovaniach s Gazpromom skutočný progres“, píše sa vo vyhlásení.

Naftogaz prehlásil, že bol pripravený splatiť dlh, ak by sa našiel „zdvorilý kompromis“, ktorý by zabezpečil tok plynu na Ukrajinu.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan prezradil, že po berlínskych rozhovoroch nedošlo k žiadnej konečnej dohode a preto ani nemôže potvrdiť, či Ukrajina súhlasila s tým, že do štvrtka zaplatí 2 miliardy dolárov. Povedal, že obe strany majú do stredy večera čas na rozmyslenie.

Ukrajina chce zmeniť podmienky v zmluve z roku 2009, v ktorej sa Kyjev zaviazal nakupovať  zmluvne stanovený objem, a to aj v prípade, že ho celý nevyužije. Cena za 1000 metrov kubických je 485 dolárov – žiadny z európskych štátov neplatí viac.

Moskva znížila cenu na 268,50 dolára po tom, čo v minulom roku bývalý prezident Viktor Janukovič odmietol obchodnú a asociačnú dohodu s EÚ. Po jeho zosadení bola obnovená pôvodná cena.

Ukrajina trvá na cene 268,5 dolára za 1000 metrov kubických, zatiaľ čo Rusko požaduje 485 dolárov. Oettinger sa snaží, aby sa strany dohodli na cene, ktorá bude niekde uprostred.

Generálny riaditeľ Gazpromu, Alexej Miller, v rozhovore pre televíziu Rossija 24 povedal, že spoločnosť je pripravená poskytnúť Ukrajine zľavu na plyn, ale iba v prípade, že Kyjev zaplatí časť svojho dlhu.

Moskva tvrdí, že výška ukrajinského dlhu za plyn dosahuje 3,5 miliardy dolárov a od júna bude vyberať predplatky, pričom sľubuje, že dodá objem plynu, za ktorý sa zaplatí. Alexander Novak, ruský minister pre energetiku, vyhlásil, že Ukrajina ešte nič nezaplatila.

EurActiv/Reuters