Brusel preverí ČEZ za možné obmedzovanie konkurencie

Zdroj: Flickr

Vyšetrovanie je pokračovaním razie v priestoroch spoločnosti v novembri 2009. Komisia sa údajne zaujíma predovšetkým o postup spoločnosti na veľkoobchodnom trhu s elektrinou. Najväčšiu stredoeurópsku spoločnosť podozrieva, že nelegálne zvyšovala veľkoobchodné ceny elektriny a mohla brániť vstupu konkurentom na trh.

Podľa jedného zo zdrojov agentúry Reuters by vyšetrovanie mohlo začať už tento týždeň. Ďalšia firma, v ktorej zástupcovia Komisie uskutočnili v roku 2009 raziu – Energetický a priemyselný holding, ktorý patrí finančnej skupine J&T – by podľa Reuters nemala byť súčasťou nového vyšetrovania.

Príliš veľká rezerva

ČEZ si údajne u správcu prenosovej siete ČEPS rezervoval tak veľkú kapacitu pre pripojenie svojich elektrární, že iné projekty nemohli získať povolenie pre pripojenie.

Hovorkyňa ČEZ uviedla, že nevie o začatí formálneho vyšetrovania. „Pracovnému tímu Komisie sme za posledné mesiace v mnohých ohľadoch preukázali, že neexistuje dôvod podozrievať nás z niečoho,“ uviedla hovorkyňa.

Zároveň však dodala, že by ju začatie formálneho vyšetrovania neprekvapilo, pretože Komisia v minulosti práve takto postupovala aj pri iných firmách v sektore energetiky. Vysvetlila, že zahájenie formálneho správneho konania neznamená automaticky obvinenie z protisúťažného konania, ale priestor pre ďalší detailný rozbor.

Ak by Brusel získal dôkazy pre svoje tvrdenia, môže Skupine ČEZ udeliť pokutu až do výšky 10 percent jej výnosov, ktoré boli v roku 2010 takmer 199 miliárd českých korún (8,15 miliard eur), prípadne nariadiť predaj časti majetku.

Ministerstvo financií ČR, ktoré vlastní takmer 70 percent akcií ČEZu, zatiaľ nevydalo oficiálne stanovisko.

Dostatočný dôkaz

Ak Komisia nájde dostatočný dôkaz pre porušenie právnych predpisov, ďalším krokom v procese je, že vydá takzvané oznámenie námietok. Pred tým ako sa prípad dostane do tejto fázy môže ČEZ v snahe ukončiť vyšetrovanie ponúknuť koncesie.

V septembri minulého roku napríklad Komisia stiahla žalobu proti talianskej spoločnosti Eni po tom, čo súhlasila s predajom plynovodu v hodnote asi 1,5 miliardy eur. Eni bola poslednou v rade energetických spoločností, ako je nemecký E.ON a RWE, či francúzsky GDF Suez a EDF, ktoré sa s EK dohodli v prípadoch zneužívania dominantnej pozícii na trhu.

Sankcie zo strany Komisie, ktorá dohliada na dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže EÚ, sa zatiaľ ukazujú ako najefektívnejší nástroj presadzovania liberalizácie trhu.

Podľa analytika Petra Barteka z Českej sporiteľne začatie procesu trhy neprekvapí „pretože vo všetkých predchádzajúcich podobných prípadoch, ako v Nemecku, sa vždy spustilo formálne zisťovanie“.

Prípadné udelenie maximálnej pokuty by znamenalo obmedzenie dividend akcionárov a odklad niektorých investičných plánov, napríklad expanzie jadrových elektrární. Podľa českého analytika by ich to však vážne neohrozilo.

Analýza: ČEZ má vysoký potenciál k zneužitiu postavenia

Pred niekoľkými dňami analytici firmy Candole Partners vypracovali už druhú štúdiu k možnému zneužívaniu dominantného postavenia spoločnosťou ČEZ na českom trhu. Na základe testov a indexov ukazujú, že český trh patrí k najkoncentrovanejším trhom s energiou v Európe a konkurenti ČEZu svojou výrobnou kapacitou nie sú schopní uspokojiť domáci dopyt.

Candole uvádza, že „v dôsledku dominantnej tržnej sily ČEZu v oblasti výroby je ČEZ schopný maximalizovať svoje marže na úkor ostatných hráčov“. Poukazuje, že spoločnosť „s vysokou pravdepodobnosťou môže využívať praktiky stláčania marží k udržaniu nízkych marží ako v oblasti trhu hnedého uhlia, tak v oblasti predaja.“ Autori štúdie takisto navrhli alternatívy pre vládnu politiku v oblasti energetiky.

Firma zverejnila aj reakciu spoločnosti ČEZ na jej štúdiu.

(EurActiv/Reuters)