Brusel varoval Washington pred sankciami proti ruským plynovodom

Eurokomisár pre obchod Phil Hogan. [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Sankcie proti Nord Streamu 2 a Turk Streamu schváli americký Senát pravdepodobne ešte pred koncom roka. Prezident Donald Trump sa ich chystá podpísať.

Eurokomisár pre obchod Phil Hogan varoval Spojené štáty pred uvalením sankcií v súvislosti s projektom plynovodu Nord Stream 2. Sankcie tiež kritizovali nemeckí predstavitelia.

Plynovod má prechádzať popod Baltské more a priamo prepojiť Rusko a Nemecko. Podieľajú sa na ňom aj západné firmy, jeho 100-percentným akcionárom je však ruský plynárenský gigant Gazprom.

Odvetné opatrenia?

„EÚ je principiálne proti zavádzaniu sankcií voči európskym firmám, ktoré legitímne podnikajú,” povedal Hogan vo štvrtok (12. decembra) v Bruseli.

Podľa Európskej komisie ide o to, aby tento plynovod operoval transparentne a nediskriminačným spôsobom. Taktiež je potrebný súlad regulácie s princípmi medzinárodnej a európskej energetickej legislatívy.

Šéf Eustreamu: Nord Stream 2 nie je pre Slovensko problém

Hoci dokončenie plynovodu z Ruska do Nemecka sa posúva na polovicu roka 2020, odborníci nepredpokladajú, že Moskva a Kyjev sa dohodnú na novej prepravnej zmluve po roku 2019. Podmienky dodávok do Európy sú tak v budúcom roku neisté.

Hogan však vyhýbavo odpovedal na otázku týkajúcu sa prípadných odvetných opatrení v prípade uvalenia sankcií zo strany Washingtonu. Uviedol, že Komisia musí najprv podrobne preštudovať americké plány.

Rýchle schválenie

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu (11. decembra) návrh zákona o výdavkoch na obranu, ktorého súčasťou sú aj sankcie proti dvom ruským projektom plynovodov – Nord Stream 2 a Turkstream. Očakáva sa, že Senát zákon schváli ešte pred začiatkom prerušenia schôdze na budúci týždeň. Biely dom dal jasne najavo, že prezident Donald Trump ho podpíše. USA tvrdia, že spomínané plynovody spôsobia závislosť Európy od ruských dodávok plynu.

Projekt Nord Stream 2 kritizujú aj mnohé európske krajiny, keďže zvýši energetickú závislosť od Ruska a poškodzuje záujmy východoeurópskych členov EÚ aj Ukrajiny.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odsúdil sankcie USA proti firmám zapojeným do projektu Nord Stream 2. „O európskej energetickej politike sa bude rozhodovať v Európe, nie v USA. Principiálne odmietame zásahy zvonka aj sankcie s extrateritoriálnym vplyvom,” povedal Maas.