Bulharská vláda po protestoch končí

Tisícky Bulharov počas posledných dní demonštrovali v uliciach. Protesty vyvolali vysoké ceny elektrickej energie, ale zmenili sa na výzvu za opätovné znárodnenie distribúcie elektriny a odstúpenie vlády.

V stredu (20.2.) premiér Bojko Borisov v parlamente oznámil , že odstúpi z funkcie. Zdôvodnil to slovami: „Nebudem súčasťou vlády, ktorej polícia bije ľudí“.

V predchádzajúcich dňoch sa Borisov pokúsil situáciu upokojiť tým, že odvolal z funkcie ministra financií, prisľúbil, že český energetický koncern ČEZ príde o licenciu na distribúciu elektriny a ceny elektriny v krajine sa od marca znížia o 8 %. Zároveň ešte v utorok tvrdil, že odstúpiť nemieni.

Protesty a výzvy na odstúpenie vlády ale v uliciach naďalej pokračovali. V utorok demonštrácie prerástli do násilných stretov s políciou, pričom došlo k viacerým zraneniam na oboch stranách. Na znak protestu sa tiež polial benzínom a podpálil 26-ročný muž, ktorý zomrel po prevoze do nemocnice. Televízne zábery z včerajšej noci pripomínali podľa niektorých atmosféru občianskej vojny.

„Ľudia nám dali moc, dnes im ju vraciame,“ povedal Borisov v parlamente. „Včera sme urobili maximum na uspokojenie požiadaviek protestujúcich. Odteraz už nie je nič, s čím by sme im mohli pomôcť.“

Po rezignácii by sa mal sformovať  dočasný kabinet, v ktorom sa podľa vlastných slov Borisov nemieni angažovať.

ČEZ – systematický porušovateľ?

Bulharská prokuratúra v utorok oznámila, že navrhne odobratie licencie ČEZ, ktorý dodáva elektrinu 2 miliónom obyvateľov na západe krajiny vrátane hlavného mesta, pre „systematické porušovanie predpisov“.

Hovorkyňa skupiny ČEZ Barbora Půlpánová obvinenia odmietla a vyjadrila nesúhlas „s politizáciou celej tejto problematiky vzhľadom k blížiacim sa parlamentným voľbám“. Tie boli naplánované na júl.

Půlpánová uviedla, že prehlásenie premiéra i prokuratúry považujú za „hrubé porušenie právnych noriem Bulharska ako členského štátu Európskej únie“.

„Jedinou autoritou, ktorá môže rozhodnúť o zahájení procedúry odobratia licencie, je výhradne nezávislý energetický regulačný úrad,“ dodala s tým, že regulátor musí špecifikovať „presné dôvody pre odobratie licencie a na odstránenie nedostatkov musí mať potom distribučná spoločnosť presne stanovenú lehotu“.

Európska komisia podala v januári 2013 žalobu voči Bulharsku za neúplnú transpozíciu liberalizačných smerníc a tiež odporučila posilniť nezávislosť regulačného úradu v Bulharsku, ktorý bol podriadený výkonnej moci.

Z Prahy do Bruselu

Postupom proti českému energetickému koncernu sa začal zaoberať aj premiér Petr Nečas. Uviedol, že od Bulharska očakáva dodržanie medzinárodných záväzkov a tiež dohody o ochrane investícií. Vyjadrenia bulharských predstaviteľov na adresu ČEZ-u označil za „neštandardné“

Minister priemyslu a obchodu Martin Kuba sa vyjadril, že o situácii mieni diskutovať aj s Európskou komisiou, keďže správanie Bulharska je bezprecedentné a situácia alarmujúca.

Hovorkyňa eurokomisára pre energetiku Marlene Holzner uviedla, že je „trochu skoro“ reagovať na situáciu v Bulharsku. „Je právomocou členského štátu a regulačného úradu licenciu udeliť a odobrať,“ uviedla.