Bulharsko oživuje Nabucco

„Pôjdeme s prezidentom do Európskej komisie a požiadame o obnovenie projektu Nabucco,“ vyhlásil po stredajšom stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alievom bulharský premiér Bojko Borissov.

Bulharsko hľadá alternatívy k zrušenému projektu South Stream, ktorý mal diverzifikovať dopravné trasy ruského plynu a ústiť práve v bulharskom prístavnom meste Varna. Borisov pri nedávnej návšteve Bruselu varoval pred rysujúcou sa „energetickou katastrofou,“ ktorá Bulharsku po zrušení projektu hrozí. Sofia dováža približne 80 percent potrebného plynu z Ruska a preto hľadá aj alternatívnych dodávateľov.

„Chceme oživiť Nabucco a konkrétne úsek, ktorý prechádza územím Bulharska. Naša krajina je extrémne lojálny člen EÚ a na rozdiel od ostatných krajín implementovala všetky požiadavky tretieho energetického balíčka,“ naznačil Borissov s odkazom na projekt South Stream, ktorý Gazprom zrušil najmä kvôli požiadavkám EÚ.

Projekt Nabucco bol pôvodne predstavený  Spojenými štátmi , ako plán na zvýšenie nezávislosti EÚ od ruského plynu. Nedávno zrušený plynovod South Stream bol z časti navrhnutý ruským energetickým koncernom, ako výhodnejšia alternatíva.

Plyn z ruskom sponzorovaného plynovodu však mal smerovať k rovnakému hubu v rakúskom Baumgartene a tak kvôli nedostatočnému dopytu, ale aj rozhodnutiu  Azerbajdžanu z roku 2013 nasmerovať plyn z ložiska Shah Deniz do nového Transjadranského plynovodu (TAP) sa nový megaprojekt Nabucco stal irelevantným.

Bulharsko chce stavať

Nabucco, ale aj South Stream boli navrhnuté tak, aby prechádzali cez územie Bulharska. Sofia tak mohla ťažiť z tranzitných poplatkov, ale aj oživenia stavebného sektora.

Európska komisia však dnes podporuje projekt 45 miliardového Južného plynárenského koridoru, ktorý azerbajdžanský plyn dovezie cez územie Turecka do Grécka, Albánska a Talianska.

 Bulharsko by plyn z Shah Deniz mohlo odoberať v roku 2019-2020 len prostredníctvom novovybudovaného prepojenia s Gréckom. Tento projekt však „leží na stole,“ ako Projekt spoločného záujmu už niekoľko rokov.

„Myslíme si, že môžeme spojiť TAP a Nabucco. Nie je dôležité, ako bude túto trasu volať, dôležité je, že azerbajdžanský plyn potečie do Európy,“ prehlásil na tlačovej konferencii prezident Alijev.

Ďalšou možnosťou je Bulharsko je projekt slovenskej prepravnej spoločnosti Eustream, ktorý by podľa  ministra zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák riešil aj okamžité potreby energetickej nezávislosti Bulharska."Zároveň dopĺňa chýbajúci kus infraštruktúry, ktorý nám prepája severo-južné a západo-východné prepojenia," dodal po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Bulharska Danielom Mitovom.

Projekt Eastring však využíva najmä už existujúcu infraštruktúru a Bulharsku tak neprinesie želaný sociálny efekt. „Potrubia sú stále tam kde boli,“ naznačil bulharský prezident narážajúc na časti plynovodu South Stream, ktoré sú skladované v bulharských priestoroch.