Bulharsko robí veľký energetický biznis s Ruskom

Foto: flickr.com (helmen)

Bulharsko dostavia jadrovú elektráreň Belene za požičané peniaze od Ruska. Dostavba by sa mala uskutočniť do dvoch rokov a vyžiada si ešte 2 mld. eur, uviedol bulharský minister hospodárstva Traicho Traikov. Tlačová agentúra BTA informovala, že vláda v prospech dostavby rozhodla preto, lebo sa do projektu investovalo už mnoho zdrojov.

„Vládnou stratégiou je odteraz získať čo najväčší hospodársky prínos z každej levy, ktorá sa do projektu investovala. Ponúkneme stimuly, ktorými prilákame zahraničných investorov,“ cituje Traikova ruská agentúra RIA Novosti.

Bulharsko stavalo elektráreň pôvodne s nemeckým energetickým koncernom RWE, ktorý však v minulom roku od spolupráce odstúpil. V súčasnosti pripadá do úvahy spolupráca s ruskou štátnou spoločnosťou Rosatom.

Sofia tiež bude spolupracovať s Moskvou aj na výstavbe plynovodu Južný tok. Obe strany definitívne podpíšu dohodu, podľa ktorej bude viesť tranzitná trasa aj cez územie Bulharska, oznámil včera (16.2.2010) ruský plynárenský monopol Gazprom.

Prípravy pre spoluprácu začali v máji 2009, kedy sa Gazprom a bulharský BEH (Bulgarian Energy Holding) predbežne dohodli na vytvorení spoločného konzorcia. V lete 2009 však došlo k výmene vlády a nový kabinet avizoval preskúmanie zámeru ako odvetu za zastavenie dodávok ruského plynu pre spor s Ukrajinou v januári 2009.

Predpokladá sa, že plynovod Južný tok by sa mohol spustiť do prevádzky ku koncu roka 2015. Ročná prepravná kapacita by mala na začiatku dosiahnuť 31 mld. kubických metrov a postupne by sa mala zvyšovať na dvojnásobok. Na plynovode Južný tok sa podieľajú Rusko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Taliansko a Grécko.