Bulharsko „urobí všetko pre ochranu záujmov uhoľných baní“

Štátna uhoľná elektráreň Maritza Iztok 2 v strednom Bulharsku. [Dnevnik]

Podľa mimovládky ClientEarth by predsednícka krajina EÚ mala ukazovať líderstvo, nie sabotovať pravidlá, ktoré chránia európskych občanov pred toxickým znečistením.

Bulharská vláda v stredu 10. januára oznámila, že sa pridá k poľskej žalobe proti rozhodnutiu Komisie zaviesť prísnejšie limity na toxické látky, ktoré vypúšťajú uhoľné elektrárne.

Súčasná predsednícka krajina EÚ, v ktorej uhoľné elektrárne produkujú okolo 40 percent elektrickej energie, vyhlásila, že nové normy ohrozujú jej energetickú bezpečnosť a ekonomickú konkurencieschopnosť.

Pre uhoľné elektrárne platia nové normy, Slovensko môžu stáť 91 miliónov eur

Prevádzkovanie Novák aj po roku 2021 si vyžiada vysoké investície.

„Urobíme všetko pre ochranu záujmov uhoľných baní a veľkých tepelných elektrární,“ vyhlásila ministerka energetiky Temenuzhka Petkova.

Pravidlá, ktoré zachraňujú životy

Žalobu na Súdny dvor EÚ podalo Poľsko 11. októbra 2017. Zároveň vyhlásilo, že bude aj naďalej používať uhlie, napriek požiadavkám EÚ na zníženie emisií uhlíka. Je to čiastočne preto, že krajina sa, rovnako ako Bulharsko, pri výrobe energie vo veľkej miere spolieha na uhlie.

Bulharské ministerstvo energetiky prisľúbilo podporiť štátne aj súkromné uhoľné elektrárne v žiadostiach o výnimky z prísnejších pravidiel, ktoré členské štáty EÚ schválili v apríli.

Látky ako oxid siričitý a oxid dusičitý, ktoré uhoľné elektrárne emitujú, môžu znečisťovať ovzdušie a spôsobovať ochorenia dýchacích ciest. Environmentálne mimovládky odhadujú, že nové pravidlá by mohli ročne zachrániť viac než 20 tisíc životov.

Energetická únia nie je pre bulharské predsedníctvo prioritou

Európska komisia dúfa v mandát pre vyjednávania o Nord Streame 2. Sofia ho v predsedníckom programe nespomína.

Zlé načasovanie

„Žaloba na Komisiu je slabá a zapojenie Bulharska vysiela hrozný politický signál,“ myslí si právnik ClientEarth Sam Bright.

„Bulharská vláda by mala počas svojho predsedníctva v EÚ ukazovať skutočné líderstvo, nie snažiť sa sabotovať pravidlá vytvorené na ochranu zdravia a klímy.“

Prísnejšie pravidlá pravdepodobne povedú k nákladným investíciám alebo odstaveniu jednej tretiny kapacít veľkých uhoľných elektrární v Európe. Vyplýva to zo správy Inštitútu energetickej ekonómie a finančnej analýzy.