Ceny emisných povoleniek v Európe stále stúpajú

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Komisia očakáva, že backloading sa začne implementovať v polovici marca. Minulý týždeň oznámila, že s členskými štátmi a aukčnými platformami – londýnskou lCE a nemeckou EEX – začali pripravovať revíziu kalendára aukcií pre tento rok.

Európsky parlament totiž na plenárnom hlasovaní 6. februára tesnou väčšinou hlasov (51 %) potvrdil, že nemá námietky voči návrhu nariadenia Komisie o backloadingu, čím umožnil intervenciu na trhu v skoršom termíne a vo väčšom objeme. Z tohto roku sa má na neskoršie obdobie odsunúť aukcia až 400 miliónov emisných povoleniek.

Spomedzi slovenských europoslancov 8 z nich podporilo odporúčanie nevzniesť námietky, 4 boli proti a 1 nebol prítomný na hlasovaní.

Zatiaľ čo pred vypuknutím ekonomickej krízy cena povoleniek dosiahla v roku 2008 takmer 30 eur za tou CO2, postupne sa začala prepadať. Koncom januára 2013 sa dokonca dostala na úroveň pod 3 eurá za tonu CO2. Šlo o reakciu na výsledok nezáväzného hlasovania výboru Európskeho parlamentu pre energetiku a priemysel, ktorý vtedy odmietol návrh o backloadingu.

Od decembra minulého roku ceny povoleniek EÚ ETS stabilne stúpajú. Podľa analytikov sa uhlík stal tento rok jednou z trhových komodít, ktorá vykazuje celosvetovo najlepší rast.

V stredu (19.2.) ceny na európskom trhu prekročili 7 eur za tonu CO2, čo je 14-mesačný rekord. Obchodníci totiž pred blížiacim spustením backloadingu, len opatrene predávajú povolenky.

Očakáva sa, že v pondelok (24.2.) ministri členských krajín rovnako ako Parlament potvrdia nevznesenie námietok voči vykonaniu backloadingu a umožnia jeho spustenie už budúci mesiac.