Ceny emisných povoleniek v Únii sa prudko zvyšujú

Ilustračný obrázok. [EPA/Mario Behnke]

Z nárastu ceny povoleniek, ktoré sú nástrojom na znižovanie emisií, profituje energetický priemysel. Zdražuje totiž elektrina.

Emisné povolenky sú nástrojom Európskej únie na znižovanie emisií, ktorý však dlhé roky nefungoval tak, ako sa pôvodne zamýšľalo. Avšak vďaka vývoju v posledných mesiacoch je o ne záujem. Ich cena v priebehu 1,5 roka vyskočila viac než päťkrát a po mnohých rokoch sa zdá, že začínajú plniť úlohu, pre ktorú boli vytvorené.

Keďže EÚ sa snaží o znižovanie emisií kysličníka uhličitého (CO2), veľké firmy – aktuálne asi 11 tisíc – si musia na každú vyprodukovanú tonu CO2 kúpiť na trhu povolenku, čo ich má podnietiť k prechodu na ekologickejšiu výrobu.

Systém však takmer skolaboval, keďže pred desiatimi rokmi v čase krízy a nástupu obnoviteľných zdrojov bol na trh veľký objem povoleniek a výnimiek. Cena povoleniek sa prepadla z približne 20 eur na 3 eurá až 4 eurá za 1 tonu CO2.

Emisie Únie stúpli, tá zintenzívni boj proti „klimatickým zločinom“

Na Slovensku vzrástli emisie CO2 v roku 2017 o 3,7 percenta. Nárast exhalátov oxidu uhličitého je európsky trend, proti ktorému chce Európska únia bojovať aj trestnoprávnymi nástrojmi.

Profituje energetický sektor

Po rokoch diskusií dospeli členské štáty Európskej únie k dohode o znížení objemu emisií v systéme približne o štvrtinu.

„Emisná povolenka je veľmi politicky tvarovaná komodita. Dlho trvali rôzne neistoty, ako k nej budú štáty pristupovať. Myslím, že teraz sa trh konečne rozhodol veriť pripravenej reforme, ktorá má čoskoro začať platiť a má za úlohu tlačiť cenu povoleniek hore,“ uviedol pre české Hospodářské noviny energetický expert Jiří Gavora zo spoločnosti ENA.

Profituje z toho energetický sektor. So zvýšením cien povoleniek totiž zdražuje aj elektrina, ktorej cena od vlaňajšieho júla vyskočila o 60 percent.

Tento faktor podporuje aj akcie energetických firiem. Akcia českého koncernu ČEZ stúpla o 45 percent a akcia nemeckej firmy RWE za 1 rok vzrástla približne o štvrtinu.

Európskej únii aj Nemecku sa emisie darí znižovať aj napriek útlmu jadra

Atómová energia v 90. rokoch výrazne prispela k dekarbonizácii európskej elektroenergetiky. Tá však dnes pokračuje najmä vďaka obnoviteľným zdrojom energie. Platí to aj pre Nemecko. 

Dobrá správa pre plynové elektrárne

Najvýhodnejšie je zdraženie emisií CO2 pre čisté zdroje, či už tie obnoviteľné, alebo jadrové reaktory.

Pre celú európsku energetiku je však hlavná otázka plynových elektrární. Práve tie totiž mali podľa pôvodných plánov nahradiť „špinavé“ uhlie.

Firmy ich po Európe mnoho postavili, pri prepade cien povoleniek okolo roku 2010 ich však často museli zatvárať.

Preto sú drahé emisie a elektrina pre plynové elektrárne dobrou správou. Niektorí hráči na trhu očakávajú, že obe komodity ešte porastú. Nemecká investičná banka Berenberg napríklad nedávno uviedla, že cena za emisné kvóty bude v roku 2020 minimálne 30 eur, nevylúčila ale ani cenu okolo 100 eur.

Cena emisií sa zvýši, prechod od uhlia k plynu sa urýchli

Hodnota emisných povoleniek v Európe môže v rokoch 2019-2023 dosiahnuť v priemere 35 až 40 eur za tonu. Urýchlil by sa tým prechod od uhlia k plynu, tvrdí Iniciatíva Carbon Tracker.

Gavora tvrdí, že porastie aj cena elektriny, a to minimálne do roku 2023.

„V tom roku sa pretnú všetky negatívne faktory, teda hlavne nedostatočný prírastok nových zdrojov v kombinácii so zatváraním jadrových elektrární v Nemecku v roku 2022,“ hovorí.

Ak ceny povoleniek a elektriny zostanú na súčasných úrovniach alebo ešte porastú, je pravdepodobné, že plynové elektrárne a obnoviteľné zdroje začnú pomaly vytláčať tie uhoľné.

Partner