Česko sa nepridá k protestu strednej Európy proti Nord Streamu 2

Zdroj:TASR

V pondelok zaslali ministri Slovenska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Pobaltských krajín list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, v ktorom ho upozornili na bezpečnostné riziká pre EÚ a Ukrajinu spojené s rozširovaním plynovodu Nord Stream.

Projekt, na ktorom sa v lete dohodol ruský Gazprom s viacerými západoeurópskymi spoločnosťami, chcú podpísané krajiny prediskutovať už na najbližšom decembrovom summite európskych lídrov.  

Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák požiadal svojho českého kolegu, ministra priemyslu a obchodu, Jána Mládka, aby sa k protestu krajín strednej Európy pripojil. Informoval o tom český EurActiv.

Pretože takýto krok by podľa hovorcu českého ministra Františka Kotrby „presahoval jeho kompetencie,“ rozhodol sa Mládek predložiť túto záležitosť vláde. Tá dnes rozhodla, že sa k listu svojim podpisom nepripojí.  

Napriek tomu však Česká republika aj naďalej podporuje zachovanie prepravy zemného plynu do Európy cez plynovod Bratstvo.

„Vláda nepodporila môj návrh týkajúci sa listu slovenského ministra Hudáka o Nord Stream 2. Aj tak som za zachovanie tranzitu cez Ukrajinu,“ vyhlásil na svojom tweetrovom účte český minister hospodárstva Ján Mládek.

Česku môže nový plynovodný projekt podľa viacerých pozorovateľov priniesť hneď niekoľko výhod, preto vláda tak dlho s podpisom listu váhala. Podobne to vníma aj samotný minister Mládek.

„Realizácia projektu Nord Stream 2 by mala pre Českú republiku aj určité pozitíva. Mohol by napríklad znamenať zvýšenie využitie tuzemskej prepravnej sústavy, posilnenie postavenia ČR medzi významnými tranzitnými krajinami a minimalizáciu rizika prenesenia značnej miery prevádzkových nákladov prepravnej sústavy do cien za prepravu pre domácich zákazníkov,“ citoval ministra český EurActiv.