ČEZ predá elektráreň, aby sa vyhol pokute

České médiá informovali o dohode, ktorú Európska komisia ponúkla energetickej spoločnosti ČEZ ako cestu k ukončeniu vyšetrovania pre podozrenie z obmedzovania konkurencie na domácom trhu. Zbaviť sa však musí výrobnej kapacity s inštalovaným výkonom asi 800 MW.

„Dohoda s EK je už ‘predrokovaná’ a bude dobrým riešením, ktoré je v súlade s dlhodobou stratégiou spoločnosti. Zároveň nás ochráni od dlhoročného vyšetrovania a prípadne aj od súdnych sporov,“ citoval denník E15 riaditeľa divízie stratégie ČEZ Pavla Cyrana.

Prípad spustila razia inšpektorov EK v priestoroch viacerých podnikov v ČR v novembri 2009. V júli 2011 zahájila Komisia formálne konanie voči ČEZu. Firmu podozrievala, že v prenosovej sieti zhromažďovala kapacity tak, aby zabránil vstupu konkurenčnej firmy na trh.

Ukážkovým príkladom bolo, keď ťažobný podnik Czech Coal žiadal štát o povolenie k pripojeniu vlastnej elektrárne. ČEZ si vtedy na rovnakom mieste rezervoval pripojenie pre vlastné zdroje a Czech Coal následne povolenie nedostal.

Ukončenie konania dohodou je bežná prax, ktorú využili už v minulosti viaceré vyšetrované európske energetické spoločnosti. Spoločnosť vo svojom stanovisku uvádza, že odpredaj elektrárne je v súlade so stratégiou ČEZu prevádzkovať v budúcnosti len obmedzený počet modernizovaných uhoľných elektrární.

Pri predaji si môže vedenie ČEZu vybrať z viacerých elektrární – Počerady, Chvaletice, Tisová spolu s Mělníkom 3 alebo Dětmarovice. S výnimkou elektrárne Počerady (1000 MW) ide vo všetkých prípadoch o zdroje s inštalovaným výkonom zruba 800 MW.

Záujemcov o tieto kapacity je už teraz niekoľko. Podľa E15 k miliardárovi Pavlovi Tykačovi, ktorý by chcel získať Počerady a Chvaletice, či podnikateľovi Danielovi Křetínskému, ktorý šéfuje holdingu EPH a má tiež záujem o chvaletickú elektráreň, môžu pribudnúť aj ďalší potenciálni kupci, napríklad miliardár Zdeněk Bakala, ktorého firma NWR dodáva čierne uhlie Dětmaroviciam.

Riaditeľ divízie obchodu ČEZ Alan Svoboda upozornil, že vyšetrovanie EK sa už skončilo a po oficiálnom predložení už predrokovanej dohody o urovnaní bude nasledovať takzvaný test trhu, v ktorom sa môžu k návrhu opatrení vyjadriť účastníci trhu. Návrh potom musí schváliť Európska komisia.

„Hoci neformálne de facto došlo k zhode, formálna procedúra sa nemôže vynechať," povedal Svoboda. Podľa neho sa ale výsledné rozhodnutie Bruselu vo všetkých podobných prípadoch nelíšilo od toho pôvodného.

Ak Komisia príjme záväzky ponúknuté vyšetrovaným subjektom, ďalej už nebude skúmať, či sa spoločnosť skutočne dopustila protiprávneho konania.

(EurActiv/TASR)