Chcete investovať do obnoviteľných energií? Choďte do Číny

veterné turbíny čína

Veterné turbíny v Číne. FOTO: TASR/AP/Andy Wong

Čína je najatraktívnejšou krajinou pre investície do obnoviteľných zdrojov energie. V rebríčku RECAI (Renewable energy country attractiveness index), ktorý zostavuje konzultačná spoločnosť EY, sa umiestnila na prvej priečke.

Na druhom mieste skončila India, na treťom Spojené štáty. Spomedzi európskych krajín získalo najlepšie umiestnenie Nemecko – na štvrtom mieste. Vyšehradskú skupinu zastupuje na 34. mieste Poľsko. Rebríček zverejnený v máji 2017 má 40 miest.

Čína: Plán za 363 miliárd

Čína sa v januári rozhodla investovať do obnoviteľných energií 363 miliárd dolárov do roku 2020, pripomína EY. Ešte skôr čínska vláda uviedla, že na solárne a veterné zdroje má smerovať 246 miliárd dolárov.

V roku 2020 majú obnoviteľné zdroje predstavovať polovicu nových výrobných kapacít v Číne. Peking si od tohto cieľa sľubuje 13 miliónov nových pracovných miest.

Keď americký prezident Donald Trump oznámil odstúpenie Spojených štátov od Parížskej dohody, Čína zopakovala, že jej záväzok platí.

Zaviazala sa znížiť emisie skleníkových plynov o 18 percent na jednotku hospodárskeho rastu medzi rokmi 2015 a 2020.

USA: Zhoršený výhľad

Najnovší RECAI vyšiel ešte pred avizovaným Trumpovým prejavom o Parížskej dohode.

Spojené štáty si v ňom i tak pohoršili oproti poslednému rebríčku z októbra 2016. Po nástupe do úradu totiž Trump zrušil Obamov „Plán pre čistú elektrinu“.

„Investorov znervóznilo možné obmedzenie daňových úľav z investícií a výroby,“ komentuje EY v májovom rebríčku. Dodáva, že „obavy spôsobuje aj pokračovanie nízkych cien zemného plynu a stagnujúcej prenosovej kapacity.“

RECAI uvádza, že navzdory Trumpovým sľubom o uhlí budú zemný plyn a obnoviteľné energie aj naďalej vytvárať najväčšiu časť nových výrobných kapacít.

Nemecko: Veterné turbíny na mori

Európskym premiantom je na štvrtej priečke Nemecko. Oproti poslednému RECAI si centrála Energiewende polepšila.

EY spresňuje, že traja zo štyroch víťazov posledných tendrov na veterné turbíny na mori ponúkli výrobu elektriny bez dotácií.

Podľa konzultantov pokračuje rapídny pokles nákladov pre výrobu elektriny z vetra na mori, čo umožňuje ich postupné šírenie naprieč severnou Európou aj bez štátnych dotácií, „len s trochou pomoci s nákladmi na prenos elektriny.“

EY zdôrazňuje, že pre investorskú atraktívnosť Európy bude kľúčové, či prebiehajúca revízia smernice o obnoviteľných energiách vezme do úvahy rastúcu úlohu spotrebiteľov elektriny.

Batérie: Pomohli elektromobily

Podobný pokles nákladov ako veterné turbíny zažívajú sektor skladovania elektriny. Májový RECAI sa tejto téme venuje zvlášť obšírne.

„Možnosti, ktoré predstavujú elektrické vozidlá, silne povzbudili investície do technológií batérií, čo viedlo k radikálnemu poklesu ceny,“ vysvetľuje EY. Batériové technológie sa podľa neho šíria v sektore výroby, distribúcie aj dodávky elektriny.

Konzultanti však upozorňujú, že pre elektrický systém bude oveľa náročnejšie integrovať na batérie ako obnoviteľné zdroje elektriny.

„Sľubuje totiž, že výroba elektriny sa viac presunie smerom k spotrebiteľom, podkope investičné plány prevádzkovateľov sietí a umožní nástup nových aktérov súťažiacich s dodávateľmi elektriny,“ poznamenáva EY.