Čína uvalila clá na dovážanú oceľ, európska politika jej spôsobuje „výrazné škody“

Sklad čínskej ocele na severovýchode krajiny. [EPA-EFE/MARK]

Peking tvrdí, že oceliarske výrobky z Európskej únie, ale aj z Japonska, Južnej Kórey a Indonézie sú lacné vďaka dotáciám. Uchýlil sa preto k hraničným prirážkam vo výške až 100 percent.

Čína zavedie antidumpingové clá na niektoré produkty z nerezovej ocele z Európskej únie. Okrem toho takéto clá zavedie aj na produkty z Japonska, Južnej Kórey a Indonézie.

Ako v pondelok oznámilo čínske ministerstvo obchodu, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, clá vstupujú do platnosti v utorok (23. júla).

„Výrazné škody“ pre Čínu

Clá sa budú pohybovať od 18,1 do 103,1 percenta, pričom sa budú týkať sochorov z nerezovej ocele a plechov valcovaných za tepla, dodalo čínske ministerstvo.

Peking pristúpil k tomuto kroku potom, ako sa na dovoz ocele z týchto krajín sťažovala štátna oceliarska spoločnosť Shanxi Taigang Stainless Steel a Čína v júli minulého roka spustila vyšetrovanie.

Európski oceliari sa boja novej krízy

Združenie európskych výrobcov ocele žiada ochranu pred vysokým dovozom. Problémom je tiež spomalenie ekonomiky a rastúce ceny surovín a emisných povoleniek.

„Podľa úradov vyšetrovanie ukázalo, že v prípade preverovaných produktov dochádzalo k dumpingu, čo čínskemu oceliarskemu priemyslu spôsobilo výrazné škody,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obchodu.

Rastie dovoz do Číny

Spomínané výrobky sa využívajú najmä ako surovina na výrobu produktov valcovaných za studena, ďalej pri stavbe lodí, prepravných kontajnerov, produktov v železničnej doprave, v energetike, ale aj iných sektoroch.

Čína, ktorá je najväčším producentom nerezovej ocele na svete, vyrobila minulý rok 26,71 milióna ton výrobkov z tohto materiálu. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje rast o 2,4 percenta.

Zároveň vlani doviezla 1,85 milióna ton produktov z nerezovej ocele. Oproti roku 2017 to znamená rast o 53,7 percenta.