Čínsky dumping: Komisia chráni trh oceľových lán za 500 miliónov eur

Oceľové laná na moste v Nemecku [EPA-EFE/DPA/Carsten Rehder]

V súčasnosti je v platnosti 53 antidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z čoho je 27 výrobkov z Číny.

Európska komisia v piatok 20. apríla oznámila, že rozširuje antidumpingové opatrenia v podobe nových ciel na oceľové laná a káble z Číny. Predĺženie ciel sa týka obdobia ďalších piatich rokov.

Európska exekutíva oznámila, že po preskúmaní situácie na európskom trhu sa rozhodla pokračovať v režime antidumpingových ciel na dovoz čínskych oceľových lán a káblov.

Trh v hodnote 500 miliónov eur

Clá vo výške 60,4 percent boli zavedené už v roku 1999 a ide v poradí už o tretie preskúmanie trhu pred uplynutím platnosti týchto opatrení a ich opätovné päťročné predĺženie. V dôsledku preskúmania antidumpingových opatrení sa predĺženie ciel na rovnaké výrobky vzťahuje aj na tie, ktoré sú odosielané z Maroka a Kórejskej republiky.

Vyšetrovanie Komisie prinieslo dôkazy, že dumpingové praktiky by zo strany čínskych spoločností pokračovali, ak by EÚ zrušila svoje opatrenia, čo by malo negatívny dosah na oceliarsky priemysel EÚ.

Ďalej dotujete oceľ, odkázala Európa Číne a predĺžila clá

Ak protidumpingové opatrenia prestanú platiť, významné množstvá štátom podporovanej čínskej ocele môžu zaplaviť európsky trh, tvrdí Európska komisia.

Komisia v tejto súvislosti upozornila, že oceľové laná a káble majú široké využitie nielen v priemysle, ale aj v sektore rybolovu, námorníctva, ťažby, lesníctva a stavebníctva.

Hodnota trhu s týmito komoditami v EÚ sa odhaduje na približne 500 miliónov eur, priemyselne sa tomu v Únii venuje najmenej 14 členských štátov, najviac Nemecko, Taliansko, Poľsko a Spojené kráľovstvo.

Oceliarstvo: Životne dôležité odvetvie

Oceliarsky sektor je pre hospodárstvo EÚ životne dôležitým odvetvím a má centrálne postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch, ktoré poskytujú pracovné príležitosti pre stovky tisíc európskych občanov.

Komisia trestá Čínu za dotovanie nehrdzavejúcej ocele, uľaví sa aj Košiciam

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 percent predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Celosvetový prebytok kapacity oceliarskeho priemyslu znížil v posledných rokoch ceny ocele na neudržateľnú úroveň, čo má negatívny vplyv na oceliarsky priemysel ako taký, a aj s ním súvisiace odvetvia a pracovné miesta.

EÚ využíva plný potenciál svojich nástrojov na ochranu obchodu, aby zabezpečila rovnaké podmienky pre svojich výrobcov a ich schopnosť udržať si pracovné miesta v tomto sektore.

Komisia pripomenula, že v súčasnosti je v platnosti 53 protidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z čoho je 27 výrobkov z Číny.

Partner