Cyperský plyn pripravený na ťažbu

Zdroj: EurActiv.com

„Nobel Energy International, Delek Drilling and Avner Oil Exploration, ktorí držia povolenie na ťažbu uhľovodíkov v bloku 12 Cyperskej ekonomickej zóny, vyhlásili komerčnú životaschopnosť náleziska Afrodita,“ vyhlásilo cyperské ministerstvo energetiky.

Americká spoločnosť Noble Energy začala s prieskumov juhovýchodného pobrežia Cypru už v roku 2011. Izraelské spoločnosti Delek a Avner vlastnia v spoločnom obchode 30 percent akcií.  

V nálezisku Afrodita sa podľa odhadov nachádza približne 127,4 miliárd kubických metrov plynu.

Spoločnosti teraz musia cyperskej vláde predložiť plán, ktorý pokryje metódu ťažby a predaj zemného plynu. Vládny kabinet bude môcť dohodnutý postup odsúhlasiť, alebo žiadať jeho úpravu.

Podľa cyperského ministerstva je táto skutočnosť „významným míľnikom“ v prechode z prieskumu uhľovodíkov k ich ťažbe. „Je to dôležitý krok smerom k zhodnocovaniu domácich zásob zemného plynu a to pre domácu výrobu energie ale aj vývoz do susedných krajín prostredníctvom podmorských plynovodov,“ priblížilo ministerstvo vo vyhlásení.

Oznámenie americko-izraelského projektu prichádza  po sérii neúspešných testovacích vrtov viacerých zahraničných spoločností.

Talianske a juhokórejské konzorcium Eni-Kogas v marci oznámilo, že sa im nepodarilo odhaliť vyťažiteľné zásoby zemného plynu v cyperských vodách. V januári sa k podobnému kroku uchýlil aj francúzsky energetický gigant Total.

Cyprus ma ambíciu stať sa dôležitým regionálnym hráčom na energetickom poli. Na zabezpečenie životaschopnosti plánovaného onshore terminálu však nutne potrebuje nájsť ďalšie zásoby zemného plynu.

V pláne je aj vybudovanie zariadení na skvapalňovanie plynu, ktoré by Cypru umožnilo vyvážať LNG do Ázie a Európy. Doteraz potvrdené zásoby však na realizáciu tohto projektu nestačia.

Cyprus v súčasnosti spolupracuje s energeticky „vyhladovaným“ Egyptom. V hre je presun objemov z ťažobného poľa Afrodite prostredníctvom podmorského plynovodu. Cyprus dúfa, že prvé zásoby plynu, a možno aj ropy, začne vyvážať v roku 2022.

Energetická revolúcia dostala Cyprus do ďalšieho sporu s Tureckom, ktoré neuznáva ekonomickú zónu ostrova. Turci vyzývajú na zastavenie ťažby, kým sa nevyrieši niekoľko desaťročí trvajúce rozdelenie ostrova.