Ďalšia plynová kríza?

Dodávky ruského plynu do Poľska sú asi o tretinu menšie, než by mali byť. Nedostatok postihuje aj Maďarsko a Rumunsko. Pokles zatiaľ nijako neobmedzuje priemysel či domácnosti, no podľa poľských predstaviteľov neumožňuje krajine doplniť zásobníky vyčerpané januárovou krízou.

Predstavitelia EÚ sa obávajú, že komerčný spor o podmienkach tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu opäť vypláva na povrch a rozpúta krízu. Súčasný pokles je pravdepodobne priamo spôsobený spoločnosťou RosUkrEnergo, vlastnenou na polovicu ruským Gazpromom a dvoma ukrajinskými podnikateľmi s politickými prepojeniami.

Do minulého mesiaca pôsobila ako sprostredkovateľ – kupovala ruský plyn a predávala ho ukrajinskej plynárenskej spoločnosti. No dohoda podpísaná premiérmi Putinom a Timošenkovou ju z biznisu vynechala. Jej kontrakty sa tým ocitli vo „vzduchoprázdne“, čo vyvolalo prerušenie dodávok 25 miliónov m3 denne.

Európska únia sa preto pripravuje na predĺženie monitorovacej misie. Počet európskych pozorovateľov sa síce pravdepodobne zníži, no v dohľadnej budúcnosti by mali ostať na meracích staniciach.