Ďalšia plynová kríza na obzore

www.exponent.com

Medzinárodný menový fond, Európska komisia, Európska banka pre obnovu a rozvoj, Európska investičná banka, Gazprom a Naftogaz sa stretli v pondelok v Bruseli na rokovaniach, ktoré majú zabezpečiť schopnosť Ukrajiny platiť za ruský plyn. V opačnom prípade opäť hrozí zastavenie jeho toku do EÚ.

„Ak začnú pumpovať začiatkom augusta, mali by sme byť OK“, povedal nemenovaný európsky predstaviteľ.

Banky však váhajú s nalievaním peňazí do ukrajinskej, štátom vlastnenej plynárenskej spoločnosti. Žiadajú záruky, že bude radikálne reštrukturalizovaná a pripravená prekonať vážnu hospodársku krízu. Mocenský zápas medzi premiérkou Timošenkovou a prezidentom Juščenkom, a blížiace sa parlamentné voľby, však zásadné zmeny blokujú.

Šéfka misie MMF na Ukrajine Ceyla Pazarbasioglu si myslí, že ak sa má stať Naftogaz transparentnejším a finančne zdravším, je potrebný politický konsenzus. „Pre nás je kľúčové dosiahnuť kompromis o tom, ako riešiť problémy (Naftogazu) a mať časovo záväzný akčný plán“, povedala na stretnutí v Bruseli Pazarbasioglu.

„Z nášho uhla pohľadu by sme chceli vidieť zmysluplný a realistický plán financovania spoločnosti… Zo strednodobého hľadiska by sme chceli zabezpečiť, aby to nebolo permanentne stratové.“

Mesačné poplatky

Problémom je rastúca neschopnosť Ukrajiny platiť mesačné poplatky za doma spotrebovaný plyn. Ďalšia splátka by mala byť zaplatená 7. júla.

Ukrajina očakáva, že za 1,1 miliardy plynu spotrebovaného v júni bude musieť zaplatiť asi 300 miliónov dolárov. Juščenkov energetický vyslanec minulý týždeň oznámil, že 120 miliónov si budú musieť požičať.

Juščenko obvinil premiérku Timošenkovú, že jej politika Naftogaz zničí. Peniaze sa totiž doteraz snažila zabezpečiť cez pôžičky štátnych bánk.

Rusko chce, aby Ukrajinu „vykúpila“ Európska únia. Komisia priznáva, že je potrebná okamžitá pomoc, i trvalé riešenie, na financovanie ukrajinského plynu však nemá žiadne fondy.

Gazprom má sám problémy z hospodárskou recesiou. Spotreba plynu klesá a tým aj jeho príjmy. Niektoré investičné projekty musel zastaviť.

Ruská firma verí, že Ukrajina nakoniec peniaze na zaplatenie účtov nájde. Európski experti však varujú, že ani v tom prípade problémy neskončia. Kyjev údajne nestačí napĺňať podzemné zásobníky, a tak môžu nastať problémy v zime. Bez dostatočného množstva plynu v zásobníkoch bude ohrozený vývoz suroviny do EÚ.

Zatiaľ sa uložilo 19,5 miliardy metrov kubických, podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ je potrebných ešte ďalších deväť.

Medzinárodná energetická agentúra (IAE) sa obáva, že dodávky plynu môžu byť kedykoľvek prerušené. Obavy vyslovila aj misia Medzinárodného menového fondu na Ukrajine.

„Ťažká hospodárska situácia na Ukrajina robí z každej mesačnej splátky výzvu, a napätie je stále vysoké“, píše sa vo vyhlásení výkonného riaditeľa IEA Nobuo Tanaku.

Slovensko pripravené?

Hroziacou plynovou krízou sa zaoberal aj krízový štáb na ministerstve hospodárstva SR (22. jún 2009). Premiér Fico na ňom vyhlásil, že je vysoká pravdepodobnosť, že Ukrajina nebude schopná v priebehu júla zaplatiť za júnové dodávky plynu.

Oproti januáru by mala byť situácia menej vážna. V lete je spotreba výrazne nižšia, a podľa premiéra napĺňame zásobníky maximálnym možným tempom. Objem by mal byť dostatočný na pokrytie spotreby domácností i podnikov, stále je otvorená možnosť reverzného toku z Českej republiky.

„Môžem potvrdiť, že pokiaľ nedôjde k niekoľkomesačnému odstaveniu dodávok plynu, tak nám nehrozí to, čo počas januárovej krízy,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Prípravy robí aj Slovenský plynárenský priemysel. Tento týždeň podpísal dohodu s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas o dodávke plynu zo západu, rovnakú dohodu pripravuje s francúzskym GDF SUEZ (EurActiv.sk, 29. júna 2009).

(EurActiv/Reuters)