Ďalšia rana pre frakovanie v EÚ

Minister životného prostredia Severného Írska, Mark Durkan, včera oznámil, že región nepovolí licencie na rozvoj tzv. hydraulického frakovania bridlicového plynu, pokiaľ nebudú preukázané všetky environmentálne dopady takejto ťažby.

Zákaz oznámil v Strategickom plánovaní politiky pre Severné Írsko, ktoré zahŕňa napríklad aj plán pre rozvoj mestských centier, rozvoja obchodu a vidieka.

„Po prvýkrát vôbec je v plánovaní zakotvený princíp, ktorý nedovoľuje frakovať, pokiaľ neexistujú dostatočné dôkazy o bezpečnosti ťažby a vplyvoch na životné prostredie,“ citoval Durkana denník Belfast Telegraph. „Verím, že je to rozumný a racionálny prístup,“ dodal minister.

Opoziční poslanci označili rozhodnutie ministra za „absolútnu ekonomickú negramotnosť“ a naznačili, že sa ho pokúsia zvrátiť. „Zákaz frakovania je nezodpovedné rozhodnutie, keďže existujú dôkazy o tom, ako by prospelo našej ekonomike,“ vyhlásil poslanec Sammy Wilson.

Ochranári ale aj združenie obchodníkov s nehnuteľnosťami však rozhodnutie privítali.

Severné Írsko sa tak stalo ďalšou britskou provinciou, ktorá odmietla hydraulické frakovanie napriek tomu, že Spojené kráľovstvo má jedny z najväčších zásob bridlicového plynu v Európe a má tak najväčší komerčný potenciál na jeho využitie.

V januári uvalilo na frakovanie moratórium aj Škótsko. Minister energetiky Fergus Ewing potvrdil zákaz ťažby plynu do doby ukončenia „prebiehajúceho výskumu a verejnej konzultácie“.  

Anglicko je tak jediná časť Británie, ktorá aktívne rozvíja ťažbu bridlicového plynu. V auguste zákonodarcovia udelili licencie na prieskum a ťažbu 12 spoločnostiam. Komerčnú ťažbu predpokladajú už do roku 2020.