Dánsko vybuduje ostrov obnoviteľnej energie v Severnom mori

Najväčšia veterná farma na mori v Dánsku. [EPA/Henning Bagger]

Kapacita ostrova, ktorý bude vyrábať a uskladňovať energiu z vetra, pokryje potrebu troch miliónov európskych domácností. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Ostrov, ktorý bude mať v počiatočnej fáze rozlohu 18 futbalových ihrísk, bude napojený na stovky pobrežných veterných turbín. Bude dodávať energiu pre domácnosti ako aj „zelený vodík” na použitie v lodnej doprave, letectve, priemysle a ťažkej preprave. Iniciatíva nadväzuje na plány Európskej únie transformovať elektrické siete tak, aby sa do desiatich rokov mohla spoliehať predovšetkým na obnoviteľnú energiu. EÚ chce do roku 2050 zvýšiť svoju kapacitu veternej energie na mori až 25-násobne.

„Je to veľký okamih pre Dánsko ako aj pre globálnu zelenú transformáciu. Ostrov upozorňuje na obrovský potenciál európskej veternej energie na mori,” uviedol na tlačovom brífingu dánsky minister pre klímu a energetiku Dan Jörgensen.

Dánsko patrí medzi priekopníkov

Ostrov zelenej energie bude situovaný 80 kilometrov od západného pobrežia Dánska. Jeho počiatočná kapacita spolu s okolitými veternými turbínami budú tri gigawatty. Projekt za takmer 34 miliárd dolárov začne vyrábať energiu okolo roku 2033.

Slovensko sa ocitlo medzi európskou špičkou v obnoviteľnej energii. Veľmi sa tým nechváli

Podľa Eurostatu sa Slovensko skokovo zaradilo medzi krajiny, ktoré vedú v zelenej energii.  Do štatistiky sa totiž dostali nové údaje o spotrebe biomasy v domácnostiach. Bude to mať ďalekosiahle dôsledky pre slovenskú energetickú politiku, hovoria výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov.

Energetický ostrov je dôležitou súčasťou právne záväzného cieľa Dánska znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 70 percent oproti roku 1990. Zároveň krajina prijala rozhodnutie, že zastaví vyhľadávanie nových ložísk ropy a plynu v dánskej časti Severného mora. Dánsko vďaka tomu patrí medzi najambicióznejšie krajiny v boji proti zmene klímy na svete.

Škandinávska krajina so svojimi priaznivými rýchlosťami vetra je dlhé roky svetovým lídrom v získavaní energie z veterných turbín na mori aj na pevnine. Prvú veternú farmu postavilo Dánsko takmer pred 30 rokmi.

Dánsko plánuje vybudovanie ďalšieho energetického ostrova aj v Baltskom mori, píše Reuters.

Partner

 Aktuálne informácie