Dohodu Ruska a Ukrajiny zatienil zmätok

Krátka správa

Dohoda o zaplatení ukrajinského dlhu za zemný plyn z Ruska zrejme nespomína spoločnosť RosUkrEnergo, hoci je firma jej signatárom. Obchod so zemným plynom medzi Ruskom a Ukrajinou sa doteraz uskutočňoval sprostredkovane práve cez túto spoločnosť. Obe strany v nej vlastnia polovičný podiel.

„Vítam dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá vyriešila bilaterálny spor o plyn“, vyhlásil v utorok komisár Andris Piebalgs, zodpovedný za energetiku. Vyjadril tiež nádej, že dohoda „ustanoví základy pevného bilaterálneho vzťahu v energetickej oblasti“ medzi oboma krajinami.

Následné vyjadrenia Moskvy a Kyjeva však vniesli do dosiahnutého kompromisu zmätok. V stredu 13.2. predseda Gazpromu Dmitrij Medvedev navrhol, aby sa platba uskutočnila sprostredkovane cez RosUkrEnergo, teda aby sa obchodné vzťahy riešili tak ako doteraz. Voči návrhu sa ale okrem ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej postavila aj ďalšia tvár „Oranžovej revolúcie“, Anatolij Hryštenko. Povedal, že dohoda neprispeje k väčšej transparentnosti rusko-ukrajinského obchodovania s plynom.

„Gazprom sa teraz stane ešte silnejším hráčom, bude mať navyše možnosť získať väčší vplyv na náš vnútorný trh“, uviedol pre Reuters Hryštenko. Dodal, že „to určite nie je záujmom Ukrajiny.“

Zmätok panuje aj v Bruseli. Signatári dohody, teda spoločnosti Gazprom, Naftogaz a RosUkrEnergo, doteraz nezverejnili jej detaily. O konkrétnych ustanoveniach a mechanizmoch sa dajú viesť len dohady. Situáciu sa podujal riešiť komisár Piebalgs: „Čoskoro budem v kontakte so svojimi ruskými a ukrajinskými kolegami, aby som zistil ďalšie informácie o dohode.“

Cieľom dohody, ktorú odletel do Moskvy vyjednať ukrajinský prezident Viktor Juščenko, je vyrovnať čiastku, ktorú dlhuje Ukrajina ruskému monopolu Gazprom. Práve ruský plynárenský gigant krajine pohrozil, že ak nebude faktúra zaplatená do 12. februára, pristúpi k obmedzeniu dodávok zemného plynu. Hoci všetky strany deklarovali, že sa spor žiadnym spôsobom nedotkne EÚ, faktom je, že najmä nové členské krajiny sú závislé na energetických dodávkach z Ruska (EurActiv 13/02/08).