Dopyt po zemnom plyne v EÚ a USA bude rásť

Foto: flickr.com/mikebaird (licencia Creative Commons)

V roku 2030 by sa fosílne palivá mohli na celkovej globálnej energetickej skladbe podieľať 80 percentami, vyplýva zo správy, ktorú predstavil americký energetický gigant ExxonMobil v Bruseli v utorok (2.2.). Význam fosílnych zdrojov bude veľký najmä v dôsledku rastu spotreby v rozvíjajúcich sa krajinách.

"Ropa stále vedie, ale zemný plyn sa na druhom mieste stále posilňuje, ročne v priemere o 1,8 percenta, najmä pre svoju pozíciu preferovaného paliva pre výrobu elektrickej energie," píše sa v správe "Outlook for energy: A view to 2030".

Zemný plyn "bude najrýchlejšie rastúcim" fosílnym palivom, pretože vytvára menej znečisťujúcich látok, keď sa spaľuje pre účely tvorby elektrickej energie a tepla. "Do roku 2030 narastie dopyt po zemnom plyne o viac ako 55 percent v porovnaní s rokom 2005," hovorí ExxonMobil.

Aj v prípade ďalších zdrojov energie, medzi nimi najmä jadra a obnoviteľných zdrojov, "sa očakáva prudký rast", pokračuje správa. V celkovej globálnej energetickej skladbe však budú mať len malý podiel. Napríklad veterné parky, solárna energetika, či biopalivá by nemali mať na svetovej spotrebe väčší podiel než 2,5 percenta.

Zamiešať kartami môže cena emisií uhlíka, s ktorými sa, ako správa predpokladá, bude obchodovať výlučne aukčným spôsobom. ExxonMobil odhaduje, že ak by sa cena ustálila na úrovni 30 dolárov za tonu CO2, najekonomickejším zdrojom energie sa stane zemný plyn. Ak by bola cena na úrovni 60 dolárov, do popredia sa dostane najmä jadrová energia, pričom zemný plyn bude "voliteľným palivom", hovorí Todd Onderdonk, energetický poradca ExxonMobil.

Správa dopĺňa, že vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti sa budú musieť hľadať nové ložiská zemného plynu, najmä v USA. Riešením by mohli byť rôzne netradičné geologické formácie, napríklad bridlicové, ktorých ťažba dnes nie je pre technologické limity ekonomicky efektívna. "Očakávame, že do roku 2030 bude 50 percent zemného plynu v USA pochádzať z takýchto nekonvenčných zdrojov," uzavrel Onderdonk.