Dovoz amerického zemného plynu do Európy stúpa, ale zostáva zlomkovým

Najväčší tanker na LNG na svete, ktorý patrí americkej firme OSG. [EPA-EFE/Yonhapnews]

Spojené štáty a Európska únia vydali optimistické vyhlásenie o rastúcom podiele LNG na európskom trhu. Tomu naďalej jednoznačne dominuje ruský potrubný plyn.

Dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov na európsky trh za posledných šesť mesiacov stále rastie.

Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení Európskej únie a USA, ktoré v piatok 8. marca zverejnila Európska komisia.

Optimistické vyhlásenie

Komisia pripomenula, že americký prezident Donald Trump a predseda Komisie Jean-Claude Juncker si v spoločnom vyhlásení z 25. júla 2018 vo Washingtone stanovili za cieľ posilniť vzájomnú strategickú spoluprácu, vrátane v oblasti energetiky.

Komisia pripravuje legislatívu pre ozelenenie plynu

V roku 2020 predloží európska exekutíva legislatívny balíček pre trh s plynom. Plynári volajú po spoločnom európskom cieli pre zelené plyny ako bioplyn a vodík.

Odvtedy dovoz amerického skvapalneného zemného plynu do EÚ vzrástol o 181 percent na 7,9 miliardy kubických metrov do začiatku marca 2019.

Viac sa týmto obchodným aspektom bude zaoberať prvé európsko-americké energetické fórum na vysokej úrovni, ktoré sa uskutoční 2. mája v Bruseli.

Zverejnenie nových údajov o dovoze LNG sa zhoduje s tohtotýždňovou pracovnou návštevou eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej vo Washingtone. Implementácia rôznych prvkov spoločného vyhlásenia Junckera a Trumpa bola jednou z tém, ktorým sa venovala v rámci spoločnej pracovnej skupiny.

Zlomok na európskom trhu

Objemy zo Spojených štátov sú neporovnateľné s dovozom potrubného plynu z Ruska, hlavného dodávateľa zemného plynu do EÚ. Rusi do Európy vrátane Turecka a Ukrajiny dovezú ročne približne 200 miliárd kubických metrov plynu. V treťom kvartáli 2018, čo sú zverejnené údaje Komisie, malo Rusko podiel 47 percent na dovoze plynu do EÚ spoza jej hraníc. Na druhom mieste sa umiestnilo Nórsko (34 percent), na treťom kumulované dodávky LNG (11 percent). Najväčším dodávateľom LNG do EÚ je Katar, po ktorom nasledovala Nigéria a Alžírsko. USA skončili v treťom kvartáli 2018 až na štvrtom mieste (3 percentá dodávok LNG).

Viac amerického plynu v Európe? Trumpovu dohodu s Junckerom spochybňuje trh

V Európskej únii dominuje lacný ruský plyn a politici to tak skoro nezmenia. Jedinou krajinou, ktorá sa chystá vo veľkom nakupovať LNG zo Spojených štátov, je Poľsko.

Komisia v piatok uviedla, že Spojené štáty sú s podielom 12,6 percenta dovozu LNG v posledných šiestich mesiacoch tretím najväčším dodávateľom skvapalneného plynu v Európe. Pred dohodou Junckera a Trumpa bol tento podiel na úrovni 2,3 percenta.

Európska únia je pripravená uľahčiť dovoz väčších objemov skvapalneného zemného plynu z USA, ak sú vhodné trhové podmienky a ceny LNG konkurencieschopné. Vývozcom z USA to umožní ďalšiu diverzifikáciu svojich európskych trhov, z pohľadu Únie to bude prínos pre ciele v oblasti bezpečnosti dodávok energie a diverzifikácie.

Podľa upozornenia Komisie právne predpisy USA v súčasnosti vyžadujú predbežné schválenie vývozu LNG do Európy. Tieto obmedzenia je potrebné z pohľadu Európanov doriešiť tak, aby americké predpisy vo väčších množstvách uľahčili vývoz skvapalneného zemného plynu na jednotný európsky trh.